Fotoğrafın TSK mensubu bir keskin nişancıyı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın TSK mensubu bir keskin nişancıyı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf eski tarihli.

Fotoğraf ABD Savunma Bakanlığı tarafından da paylaşılmış.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraftaki keskin nişancının, Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu bir asker olduğu iddia edildi. 29 Kasım 2019 tarihinde Facebook’da Turkish Special Forces - Türk Özel Kuvvetleri isimli hesap tarafından paylaşılan gönderi, yaklaşık 2 bin beğeni ve 160 yorum aldı. Fotoğrafın, 13 Ekim 2019’da Twitter’da paylaşılan hali ise, kullanıcılar tarafından binden fazla beğeni ve 302 yorum aldı. Fotoğrafa yapılan yorumlardan, kullanıcıların askerin halk arasında Bordo Bereliler olarak bilinen Özel Kuvvetler Komutanlığı mensubu olduğunu düşündüğü anlaşılıyor.

fotografin turk ozel kuvvetlerine ait old iddiasi facebook 1024x674

Ancak fotoğrafın, TSK mensubu bir askeri gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf ilk olarak Nisan 2018'de, Facebook üzerinden Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Alabama Ulusal Muhafızları tarafından paylaşılmış.

Fotoğraf eski tarihli 

Tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında, fotoğrafın en erken 12 Nisan 2018 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Alabama eyaleti Ulusal Muhafızları’nın Facebook hesabından paylaşıldığını görüyoruz. Paylaşımda, Alabama Ulusal Muhafızları’nın açık pozisyonlara başvuru çekebilmek için, keskin nişancıların ne kadar iyi eğitildiğinden bahsettiği görülüyor: 

fotografin turk ozel kuvvetlerine ait

“7 Nisan 2018 Cumartesi günü Eglin Hava Üssü'nde gerçekleşen 1-173 piyade eğitim tatbikatı sırasında, güneyli bir siyah yarışçı yılanı, kamuflajlarıyla ormanlık alanda görevde olan Amerikan Ulusal Muhafız Ordusu keskin nişancısı William Snyder'in silahının üzerinden kayarak geçiyor. Keskin nişancılarımız, vahşi doğada bile saatlerce hareketsiz durarak görünmez kalabilecek şekilde eğitiliyor. Bu seçkin ekibin parçası olmak ister misiniz? Açık pozisyonlarımız var. Bize ulaşın.” 

ABD Savunma Bakanlığı tarafından da paylaşılmış

İlk paylaşımın üzerinden iki hafta geçtikten sonra, fotoğrafın ABD Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabından da paylaşıldığı görülüyor. 

fotografin turk ozel harekatina ait oldugu iddiası savunma

“Beni umursamayın, yalnızca geçiyorum. Bir güney siyah yarışçı yılanı, ormanda takip yapan bir askerin tüfeğinin namlusunun üzerinden kayıyor”

Görsel aynı tarihlerde Amerikan basını tarafından da haberleştirilmiş. USA Today isimli günlük gazete, Alabama Ulusal Muhafızları tarafından yapılan paylaşımın görselini alıntılayıp keskin nişancı eğitimlerinden bahsetmiş.

Türkiye fotoğraftaki yılanın yaşam alanları arasında yok 

Alama Ulusal Muhafızları ve ABD Savunma Bakanlığı tarafından paylaşımdaki yılanla ilgili internette arama yaptığımızda, güney siyah yarışçı yılanının (Southern black racer) doğal yaşam alanları içerisinde Türkiye’nin olmadığını görüyoruz. Florida Üniversitesi’ne bağlı doğadaki canlıların tarihi hakkında araştırmalar yapan Florida Müzesi’ne göre, bu yılanın ana yaşam merkezi Florida ve Amerika kıtasının doğusu.

siyah yarisci yilani

Fotoğraf: Animal Diversity Web