Fotoğrafın Oscar töreninde Smith’in Rock'a attığı tokata verilen tepkileri gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Oscar töreninde Smith’in Rock'a attığı tokata verilen tepkileri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Paylaşımdaki görsel, 2017 yılından beri birçok mizahi paylaşımda kullanılan bir “meme”.

Ünlü isimlerin şaşkın ifadelerinin olduğu fotoğraflar, 2017 yılında Oscar Ödül Töreni’nde en iyi film ödülü Moonlight’a verilecekken, La La Land filmi anons edilince ortaya çıkmış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

27 Mart 2022’de 94’üncüsü düzenlenen Oscar ödül törenine kazanan filmlerden çok, oyuncu Will Smith’in komedyen Chris Rock’a attığı tokat damga vurdu. Chris Rock, Jada Pinkett Smith'in saçkıran hastalığı nedeniyle kazıttığı saçlarıyla ilgili espri yapınca, eşi Will Smith sahneye çıkarak Rock’a tokat attı.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın da, Will Smith’in Chris Rock’a tokat attığı sırada ödül törenine katılanların yüz ifadelerini gösterdiği iddia edildi. 

oscar will smith tokat ani iddiasi

Ünlülerin şaşkın ifadeleri 2017 yılındaki Oscar töreninden

Şaşırmış yüz ifadelerini bir arada gördüğümüz görsel, 2017 yılından beri birçok mizahi paylaşımda kullanılan bir meme” (internet ortamında kullanıcıların hızla kopyalabildiği ve yayabildiği mizahi resim, video). 

2017 yılında 89’uncusu düzenlenen Oscar ödül töreninde önemli bir karışıklık yaşanmıştı. En iyi film ödülü Moonlight’a verilecekken, hatayla ödülün Faye Dunaway’in La La Land filmine verildiği açıklanmıştı. Ünlü isimlerin şaşkın ifadelerinin olduğu fotoğraflar da bu yanlış açıklamayı duyduklarında yakalanmış.

mel gibson oscar gorselAP fotoğrafçısı Matt Sayles’in çektiği Mel Gibson fotoğrafı

oscar karsilastirma 2017 ryan goslingAP fotoğrafçısı Chris Pizzello’nun Ryan Gosling’i sahnede şaşkınlık içinde gülerken yakaladığı an

oscar 2017 sasiranlarSeyircilerin şaşkınlığını gösteren bir başka fotoğraf. Al Seib / Los Angeles Times

nyt oscar 2017Kaynak: New York Times

2017 oscar sonKaynak: Demotivateur

Meme’deki diğer karelerin kullanıldığı kaynaklar ise şöyle: 

Smith’in Rock’a attığı tokat şaşırtıcı olsa da, paylaşımdaki gibi fotoğraflar ortaya çıkmadı. Törene damgasını vuran Will Smith, King Richard'daki rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı