Fotoğrafın orman yangını çıkaran lazeri gösterdiği iddiası

Fotoğrafın orman yangını çıkaran lazeri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görsel SpaceX’in 22 Mayıs 2018’de fırlattığı Falcon 9 roketine ait.

SpaceX’in resmi Flickr sayfasından görselin orijinaline ulaşmak mümkün.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın, lazer uçak ve dronelarla Türkiye’de çıkarılan orman yangınını gösterdiği iddia edildi. 

Görselde, gökyüzünden ormanlık alana inen ışık ve dumanlar görülüyor. 

iddia tweet

Söz konusu fotoğraf ile TinEye üzerinden tersine görsel arama yapıldığında bilim ve teknolojik içeriklerinin yayınlandığı Ars Technica isimli sitede yer alan "Roket Raporu" adlı bir bültene ulaşılıyor.

rocket rapor ss

Bültende görselin kaynağı ABD’de bulunan uzay taşımacılık şirketi SpaceX olarak belirtilmiş. Fotoğrafın açıklamasında bir Falcon 9 roketinin Vandenberg hava üssünden fırlatıldığı ifade ediliyor.

Bu bilgiden hareketle ilgili anahtar kelimelerle İngilizce arama yapıldığında Digital Trend isimli inernet sitesindeki bir habere ulaşılıyor. Haberde görselin 22 Mayıs 2018’de fırlatılan SpaceX’e ait roketi gösterdiği bilgisi verilmiş.

Twitter üzerinden Mayıs 2018 tarihine yönelik bir arama yapıldığında ise SpaceX firmasının 23 Mayıs 2018’de yaptığı bir paylaşımı görmek mümkün. İçerikte yer alan görsellerden biri de iddiaya konu olan görsel. 

spacex tweet

SpaceX’in Flickr sayfasından da görselin orijinaline ulaşmak mümkün.

flickr cerceve

Şirket 22 Mayıs 2018’de uzay araştırmaları için beşi haberleşme, ikisi ise ABD-Almanya bilimsel araştırma uydusu fırlatmıştı.

Lazer ya da alışılmadık araçlarla orman yangınları çıkarıldığına dair iddialar internette popüler olabiliyor. Benzer bir iddia Ağustos 2021’de Alanya’daki yangınlar hakkında da ortaya atılmıştı