Fotoğrafın Oda TV ekibi ile Fatih Nurullah’ı yemekte gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Oda TV ekibi ile Fatih Nurullah’ı yemekte gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 2015 yılındaki bir etkinlikte kaydedilmiş.

Görselde bulunan kişiler dünyanın farklı yerlerinden gelen katılımcılar.

İddiayı ortaya atan kişi paylaşımını kaldırdı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, 12 yaşındaki çocuğa taciz iddiasıyla tutuklanan Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah ile Oda TV ekibinin yemek yediğini gösterdiği iddia edildi. 

ussaki fatih

Yine sosyal medyada dolaşıma giren başka bir fotoğrafın da, iddianın diğer kanıtı olduğu ifade edildi. Fotoğrafta ayakta duran bazı kişilerin yüzleri kapatılmıştı. 

ussaki fatih fotograf

2015 yılında kaydedilen fotoğraflar Oda TV ekibi ile alakalı değil

Oda TV ekibini gösterdiği iddiasıyla paylaşılan fotoğraflar internette aratıldığında ve isimler araştırıldığında, “Association Festival de Fès de la Culture Soufie” isimli kuruluşun internet sitesinde bazı detaylara ulaşılabiliyor. Fas merkezli dernek, sufi kültürü üzerine dünyanın farklı yerlerinde etkinlikler düzenliyor. 

Dernek tarafından Almanya’nın başkenti Berlin’de “Çağımız İçin Endülüs Ruhu” başlıklı bir konferans düzenlenmiş. 12-14 Ağustos 2015’te yapılan etkinliğin programına ulaşmak mümkün. Program incelendiğinde katılımcıların arasında Fatih Nurullah’ın da isminin yer aldığı fark ediliyor. Programda birçok farklı ülkeden isim de zikrediliyor.

ussaki fatih yemek davet 2 etkinlik

Derneğin internet sitesinde üç gün devam eden etkinlik sürecinde çekilen birçok fotoğraf yer alıyor. Bunlar arasında Fatih Nurullah ve diğer katılımcıları yan yana gösterenler de var. 

ussaki fatih yemek davet

ussaki fatih yemek davet 2

Oda TV ekibi olduğu söylenen kişilerin de farklı açılardan çekilen fotoğrafları mevcut. Beyaz gömleğiyle dikkat çeken gözlüklü kişi, programda da ismi geçen Şefik Can Uluslararası Mevlânâ Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Nur Artıran. Artıran, 2015 yılında verdiği bir röportajda Berlin’deki etkinlikte yer aldığını söylemiş. Ayrıca kişisel Twitter hesabından da etkinlikle ilgili paylaşımları mevcut.

ussaki fatih fotograf 3

İddia fotoğrafta da yüzünün bir kısmı görünen ve Artıran ile konuşan sağdaki kişi ise Felizitas von Schönborn isimli gazeteci. 

Yine iddia fotoğrafta arkası dönük duran takım elbiseli kişi ise Association Festival de Fès de la Culture Soufie isimli derneğin direktörlüğünü yapan Faouzi Skali

Son olarak masada bulunan diğer isimler ise Nijer’deki bir üniversitede profesör olarak çalışan Salamatou Sow ve Faslı bilim insanı Dr. Abdellah Ouazzani. Fotoğraftaki pembe hırkalı kişinin kimliğineyse henüz ulaşamadık.

ussaki fatih fotograf 4

Facebook’ta yapılan aramada bahsi geçen derneğin sayfasından iddiaların diğer dayanağı olarak gösterilen fotoğrafın, başka açıdan çekilmiş bir haline de rastlanabiliyor

ussaki fatih yemek

Yüzü kapalılardan en sağdaki kişi Salamatou Sow, diğer kişi ise Felizitas von Schönborn . Elinde çanta olan kişinin kim olduğunu bilinmiyor.

Yani fotoğrafta yer alan kişilerin Oda TV ile ilgisi yok. Bu isimleri Oda TV ile birlikte aratıldığında da bir sonuca erişilemiyor.

Fotoğrafı gündeme getiren Adem Taflan da paylaşımını sildi.