Fotoğrafın nükleer santral ve örümcek çiftliği yazılı tabelayı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın nükleer santral ve örümcek çiftliği yazılı tabelayı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Tabeladaki yazılar dijital müdahaleyle değiştirilmiş.

Tabelada Otobüs Müzesi ve Klasik Tekne Müzesi yazıyor.

Otobüs Müzesi ve Klasik Tekne Müzesi, Wight Adası’nda bulunuyor.

Britanya’da da kahverengi tabelalar sadece turistik yerler için kullanılıyor.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, fotoğraftaki tabelaların bir nükleer santralle örümcek çiftliğinin yan yana bulunduğunu gösterdiği öne sürüldü. Orijinal tweet İngilizce olsa da, birçok Türkçe alıntı da yapıldı.

nukleer santral iddiapng

Tabeladaki yazılar dijital müdahaleyle değiştirilmiş

Fotoğrafı tersine görsel aratarak, tabelanın üzerindeki yazıların dijital müdahaleyle değiştirildiğini görüyoruz. Fotoğrafın orjinalinde, Otobüs Müzesi ve Klasik Tekne Müzesi yazıyor. Fotoğraf, 2009’da çekilmiş.

tabela orijinal

Otobüs Müzesi ve Klasik Tekne Müzesi, Wight Adası’nda bulunuyor. Fotoğraftaki tabela ise Fairlee Caddesi’nde. Tabela 2011’de Google Haritalar’da gözükse de, günümüzde kaldırılmış.

Türkiye’de olduğu gibi, Britanya’da da kahverengi tabelalar sadece turistik yerler için kullanılıyor. Nükleer santraller ve örümcek çiftliği, turistik yer kategorisinde değil. 

Ayrıca Britanya’da örümcek çiftliği de yok. ABD'nin Vermont kentinde bir örümcek çiftliği bulunuyor. 

Görsel, Örümcek Adam filmine atıf olarak hazırlanmış olabilir. Filmde  Peter Parker, Columbia Üniversitesi genetik laboratuvarını ziyaret ettiğinde genetiğiyle oynanmış radyoaktif  bir "süper örümcek" onu ısırıyor ve bir örümcekle aynı yeteneklere sahip oluyor. Yüksek miktarda radyasyonun bulunduğu nükleer santral ve örümcek çiftliğinin yan yana bulunması, gerçekten genetiği değiştirilmiş örümcekler yaratılma ihtimaline bir gönderme.


Katkıda bulunanlar
  • Ali Osman Arabacı