Fotoğrafın National Geographic tarafından yılın fotoğrafı seçildiği iddiası

Fotoğrafın National Geographic tarafından yılın fotoğrafı seçildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraf Hasan Bağlar isimli fotoğrafçıya ait ve kendisi Lefkoşa’da yaşayan Kıbrıslı bir fotoğrafçı.

Hasan Bağlar, söz konusu fotoğrafla National Geographic fotoğraf yarışmasına katılmış fakat birinciliği bulunmuyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın National Geographic tarafından yılın fotoğrafı seçildiği iddia edildi.

Facebook’ta “A Platformu- Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu” isimli sayfa tarafından paylaşılan iddia 747 kez paylaşıldı ve 511 beğeni aldı. Twitter’da bir kullanıcı tarafından paylaşılan fotoğraf 834 kişi tarafından beğenildi, 279 kez retweet edildi.

peygamber devesi facebook

Fakat fotoğrafın National Geographic fotoğraf yarışmasında birinci olduğu doğru değil. Fotoğraf Hasan Bağlar isimli fotoğrafçıya ait ve kendisi Lefkoşa’da yaşayan Kıbrıslı bir fotoğrafçı. Hasan Bağlar, söz konusu fotoğrafla National Geographic fotoğraf yarışmasına katılmış fakat birinciliği bulunmuyor.

Fotoğraf National Geographic tarafından yılın fotoğrafı seçilmedi

National Geographic’in düzenlediği fotoğraf yarışmalarının kazananlarına bakıldığında Hasan Bağlar isimli fotoğrafçının birinci olduğu iddia edilen fotoğrafına ulaşılamıyor. National Geographic’in internet sitesinde Hasan Bağlar’a ait profilde iddia fotoğraf bulunabiliyor ve çekildiği yıl 2014 olarak belirtilmiş. 2014’ten bu yana 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında National Geographic’in düzenlediği fotoğraf yarışmalarının kazananlarına bakıldığında Hasan Bağlar’ın söz konusu fotoğrafının yarışmaların herhangi birinde yılın fotoğrafı seçilmediği görülebiliyor.

“Gizmodo” isimli günlük tasarım ve teknoloji yayınları yapan bir blogta 2014 yılında gerçekleşen National Geographic fotoğraf yarışmasıyla ilgili bir yazıya ulaşılabiliyor. Bu yazıda Hasan Bağlar’ın söz konusu fotoğrafına yer verilirken, kendisinin kazananlardan biri olmadığı da belirtiliyor.

Yapılan sosyal medya paylaşımlarında söz konusu fotoğrafın 2018 yılında National Geographic tarafından yılın fotoğrafı seçildiği de iddia ediliyor. National Geographic’in “Travel Photographer of The Year Contest 2018”de seçtiği fotoğraflara bakıldığında 2018 yılında kazananın, Reiko Takahashi isimli fotoğrafçının “Mermaid” adını verdiği çalışması olduğunu söylemek mümkün.

2018 National Geographic Travel Photographer of the Year National GeographicKaynak: National Geographic

Fotoğraf Hasan Bağlar’a ait

National Geographic’in dünyanın her yerinden fotoğrafçılar için oluşturduğu fotoğraf topluluğu olan “Your Shot” ın internet sitesinde Hasan Bağlar’a ait bir profil bulunuyor. Profil incelendiğinde iddia fotoğrafın Hasan Bağlar’a ait olduğu görülebiliyor. Hasan Bağlar fotoğrafı 2014 yılında çekmiş ve fotoğrafın adı “Show Time”.

Show Time Photo by Hasan Baglar — National Geographic Your Shot

Kaynak: Your Shot

Aynı fotoğrafa Hasan Bağlar’ın Flickr hesabından da ulaşmak mümkün. Hasan Bağlar Flickr profilinde de fotoğrafı 7 Ağustos 2014 tarihinde çektiğini belirtmiş.

Show Time Its a normal behavior of mantis They doing defa… Flickr

Kaynak: Flickr

Hasan Bağlar’ın portfolyosunun bulunduğu kendine ait internet sitesinde de iki peygamber devesini gösteren söz konusu fotoğrafa ulaşılabiliyor.

Fotoğraf 2015 yılında başka bir yarışmadan ödül aldı

Hasan Bağlar’a ait “Show Time” isimli iki peygamber devesini gösteren fotoğraf 2015 yılında “Siena International Photography Contest”’te doğa kategorisinde birinciliğe sahip.

Winning shots from Siena International Photography Awards 2015 Travel The Guardian

Kaynak: The Guardian

Sonuç olarak, söz konusu fotoğraf Hasan Bağlar’a ait fakat National Geographic tarafından yılın fotoğrafı seçilmedi. Hasan Bağlar’ın aynı fotoğrafla başka bir yarışmada birinciliği bulunuyor.