Fotoğrafın Nasreddin Hoca'nın heykelinin orijinal görüntüsü olduğu iddiası

Fotoğrafın Nasreddin Hoca'nın heykelinin orijinal görüntüsü olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddia fotoğraf 2007'den beri internette dolaşımda ve orijinalinde Nasreddin Hoca'nın bacakları görünüyor.

Estetik açıdan daha önce de tartışılan heykelin farklı fotoğraflarına haberlerden ve bulunduğu tesisin görsellerinden ulaşılabiliyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye’nin farklı yerlerinde yapılan ve estetik açıdan sıkça reaksiyon alan heykeller bir süredir sosyal medyanın da gündeminde. Diyarbakır’da karpuzun içinde yer alan bebek, çay bardağı, kadayıf ustası heykelleri gibi yapıtlara ait paylaşımlar sıkça viral hale geliyor, hatta gerçek olup olmadığı konusu da şüphe uyandırıyor.

Yine sosyal medyada paylaşılan bir görselin eşek bacaklarına sahip bir Nasreddin Hoca heykeli olduğu düşünüldü. 

orhan aydin iddia gorsel

Sosyal medyada paylaşılan görseli tersine arattığımızda, bu fotoğrafın uzun zamandır internette olduğunu fark ediyoruz. Ancak fotoğrafının orijinalinin, iddia görseldekinden belirgin bir farkı var. Görselde Nasreddin Hoca’nın bacakları net bir şekilde görülebiliyor.

heykelorijinalgoruntu

Yani iddia paylaşımda hocanın bacakları silinmiş ve farklı bir görüntü ortaya çıkmış. Nasreddin Hoca’nın sağ elinin altındaki gökyüzünün renk değişimi de bunun işaretlerinden biri.

karsilastirmali heykel goruntusu

Fotoğrafı aratmaya devam ettiğimizde de iddia görselde yer alan wowturkey etiketli forumda 2007’den beri paylaşımda olduğu ve Konya Akşehir yakınlarındaki bir dinlenme tesisinden olduğu bilgisi ortaya çıkıyor

Anahtar kelimelerle arama yaptığımızda ise bu heykelin Konya Afyon il sınırındaki Kirazlıbahçe isimli bir tesiste olduğu ve 2017 yılında bir kez daha gündeme geldiği anlaşılıyor. Göle maya çalan Nasreddin Hoca figürüyle birlikte bu heykelin de tartışıldığı haberde belediye başkanı Nasreddin Hoca ismi ve figürünün kullanımının önüne geçmek için patent çalışması yapacakları bilgisini veriyor.

Tesisi Google haritalar üzerinden aratınca ise heykelin hemen yol üzerinde olduğu görülüyor. Haritalarda en erken görüntü ise 2015 yılından. 

heykel yol goruntusu

Görselde Nasreddin Hoca’nın eşeğine ters bindiği ve iddia paylaşımda bacaklarının manipülasyonla kaldırıldığı bir kez daha anlaşılıyor. Yine tesisten yapılan paylaşımlar incelendiğinde heykeli farklı açılardan da görmek mümkün

kolaj goruntu heykel

Türk kültürünün önemli unsurlarından biri olan Nasreddin Hoca 13. yüzyılda Sivrihisar ve Akşehir’de yaşamış halk filozofu olarak bilinir ve fıkralarıyla tanınır. Nasreddin Hoca’nın en ünlü fıkralarından biri de heykelde de görüldüğü gibi eşeğe ters binmesiyle ilgili

İddia Malumatfuruş tarafından da incelendi.