Fotoğrafın Muğla'daki bir köyü gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Muğla'daki bir köyü gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf, Yunanistan’ın Kefalonia adasındaki Asos sahilini üstten gösteriyor.

Fotoğrafta görülen evlere stok görsel sitesi Shutterstock’tan ulaşılabiliyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın Muğla’daki bir köyü gösterdiği iddia edildi.

Facebook’ta 11 Haziran 2015’te bir kullanıcı tarafından “Bu muhteşem köy italya’da değil Muğla’da” ifadesi ile paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar 81 bin paylaşım aldı. 

mugladaki koy iddia gorsel min

Ancak fotoğrafın Muğla’daki bir köyü gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, Yunanistan’ın Kefalonia adasındaki Asos sahilini üstten gösteriyor. 

Fotoğraf Yunanistan’ın Kefalonia adasından 

Fotoğrafta görülen evlere stok görsel sitesi Shutterstock’tan ulaşılabiliyor. Shutterstock’taki fotoğrafın altındaki bilgilerden evlerin Yunanistan’ın Kefalonia adasındaki Asos sahilini gösterdiği anlaşılıyor. Aynı fotoğrafın farklı açılardan çekilmiş hallerine başka stok görsel sitelerinden ulaşmak mümkün.

yunanistan asostaki evler min

yunanistan kefalonia adasi min

Asos sahili adanın doğu ucunda yer alıyor. Sahildeki evlerin fotoğraflarını pek çok kullanıcı da Google Haritalar üzerindenpaylaşmış.

kefalonia ada konum min

kefalonia ada asos sahili min

Google Haritalar’dan erişilebilen görüntüler

Point Greece isimli turizm sitesindeki bilgilere göre adaya başkent Atina’dan yaklaşık 5 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşılabiliyor. 

Sonuç olarak iddia konusu fotoğraf Muğla’dan değil, Yunanistan’ın Kefalonia adasının Asos sahilinden. Söz konusu iddia yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “hatalı ilişkilendirme”ye örnek olarak gösterilebilir.