Fotoğrafın Milli Muharip Uçağı üretim tesisine ait olduğu iddiası

Fotoğrafın Milli Muharip Uçağı üretim tesisine ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Milli Muharip Uçağı üretim tesisinden değil.

Fotoğraf, Lockheed Martin kuruluşu tarafından üretilen ve Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’ne ait olan F-22 Raptor uçağının üretim tesisine ait.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, yerli savaş uçağının üretim bandını gösterdiği iddia edildi. 

ekran resmi 2022 11 02 162538

Fotoğraf yerli savaş uçağının üretim tesisinden değil

Tersine görsel arama yöntemiyle fotoğrafın kaynağına ulaşılabiliyor. 

Görsel, teknoloji ve havacılık şirketi Lockheed Martin’in Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’ne ait olan F-22 Raptor uçağını ürettiği tesise ait. İddiadaki görsel de Lockheed Martin’in internet sitesindeki içerikten alınmış.

f 22 abd savas ucagi

Fotoğrafı incelediğimizde sağ tarafta bulunan armalar da dikkat çekiyor. Araştırdığımızda armaların Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Pasifik Hava Kuvvetleri komutanlığı ve farklı birimlerine ait olduğunu tespit ediyoruz.

f 22 amblem logo

Soldan sağa armaların isimleri: Pacific Air Force, 90th Fighter Squadron (ABD Hava Kuvvetleri filosu) - Pair-O-Dice United States Air Force ve Non Solum Armis. 

Öte yandan F-22 Raptor, yüksek maliyeti ve alternatifi F-35'lerin geliştirilmesinde yeterince ilerlendiği için 2011’den beri üretilmiyor. 

Milli Muharip Uçağı

Milli Muharip Uçağı projesi, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nca, F-16 uçaklarının yerini alabilecek, yurt içi imkan ve kabiliyetler ile tasarlanan ve geliştirilen savaş uçağının üretilmesi için gerekli altyapı ve insan gücünün oluşturulması amacıyla başlatılmış. Türk Havacılık Uzay Sanayi şirketi projenin başında yer alıyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir 10 Ağustos 2022’de süreci anlatarak, Türk Muharip Uçağı'nın 2025'te ilk uçuşunu yapacağını, 2030'da ise bir filo içinde yer alacağını açıkladı.

Tasarım aşamasında olan Milli Muharip Uçağına ilişkin Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan, 7 Eylül 2022 tarihinde 4. Azerbaycan Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı ADEX 2022'de bir açıklama yaptı. 

Bozdoğan açıklamasında, "Milli Muharip Uçak’ın tasarımı bitti ve onun portatif imalatına başladık. Portatif imalatını da inşallah 18 Mart 2023’te hangardan çıkartacağız." ifadelerini kullandı.

Uçağın bir de animasyonu bulunuyor.

milli muharip ucak