Fotoğrafın Meral Akşener ve Fethullah Gülen’i yan yana gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Meral Akşener ve Fethullah Gülen’i yan yana gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Fethullah Gülen’i yan yana gösterdiği iddia edildi.

Büyük Devlet Türkiye isimli sayfa tarafından Facebook'a yüklenen görsel yaklaşık 2 bin kullanıcı tarafından paylaşıldı.

meral aksener iyi parti fethullah gulen

Fotoğraftaki kişi Meral Akşener’in eşi Tuncer Akşener

Ancak fotoğrafın Meral Akşener ve Fethullah Gülen’i yan yana gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf montajlanmış. Orijinal fotoğrafa bakıldığında Merak Akşener’in yanındaki kişinin eşi Tuncer Akşener olduğu görülebiliyor.

Fotoğrafın, Çağdaş Kocaeli Gazetesi tarafından 21 Eylül 2013 tarihli bir haberde kullanıldığını görmek mümkün. Haberde o dönem TBMM Başkan Vekili ve MHP Milletvekili olan Meral Akşener’in eşi Tuncer Akşener’le beraber hacca gideceği ve Kocaeli Aydınlar Ocağı tarafından bir hac yemeği düzenleneceği ifade ediliyor.

aydinlar ocagi aksener i hacca ugurlayacak_987

Kocaeli Aydınlar Ocağı tarafından 26 Eylül 2013 tarihli bir haberde de Akşener çiftinin hacca gideceği belirtilerek fotoğrafın kullanıldığı görülebiliyor.

Son olarak, Akşener çiftinin fotoğrafının 2016 yılında İnternethaber.com tarafından yapılan bir haberde kullanıldığı da fark edilebiliyor.

meral aksener ve esi kocasi tuncer aksener kimdirjpg

Meral Akşener hakkında başka montaj fotoğraflar da çıkmıştı

Geçtiğimiz aylarda yine teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta, Meral Akşener ve Fethullah Gülen’in el sıkıştığı iddia edilmişti.

meral aksener feto

Ancak fotoğrafın, Meral Akşener ile Fethullah Gülen’in el sıkıştığını gösterdiği iddiası doğru değil. Bu fotoğraf da montajlanmış. Fotoğrafın orijinaline bakıldığında takım elbiseli kişinin Türk Boyları Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Cüneyt Demir olduğu görülebiliyor.

Ayrıca montajlanan bölgedeki renk ve ışık farklılıklarından yola çıkarak da fotoğrafın montaj olduğu fark edilebiliyor.

cuneyt demir meral aksener 575x1024

Son olarak Cüneyt Demir’in Meral Akşener ile çekilmiş fotoğrafını Twitter üzerinden paylaştığını görmek de mümkün.

Meral Akşener ve Türk Boyları Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Cüneyt Demir 2016 yılında Ankara Ataköşk Hotel’de bir süre görüşmüştü.