⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Fotoğrafın meclisin önünde kendisini ateşe veren kişiye ait olduğu iddiası

Fotoğrafın meclisin önünde kendisini ateşe veren kişiye ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın 12 Ocak’ta TBMM önünde üzerine benzin dökerek kendisini ateşe veren vatandaşa ait olduğu iddia edildi. Instagram’da “Tuhaf Ama Gerçek” isimli sayfa tarafından paylaşılan fotoğraf 50 binden fazla beğeni aldı.

iddia gorsel kendini yakan adam

Ancak, fotoğrafın TBMM önünde kendisini ateşe veren kişiye ait olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraf, Antalya Muratpaşa Belediyesi önünde 2016 yılında kendisini ateşe veren 32 yaşındaki inşaat işçisi Ulaş Akın’a ait. Eylemden sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Akın haber sitelerine de konu olmuştu. Muratpaşa Belediyesi önünde kendisini ateşe veren Akın’ın olay sonrasındaki görüntülerine de ulaşmak mümkün.

antalya kendini yakan adam

Yayılan diğer fotoğraf Samsun’dan

Ulaş Akın’a ait olan fotoğrafın yayılmasına paralel olarak sosyal medyada bir diğer fotoğraf daha meclis önünden olduğu iddiasıyla paylaşıldı.

samsun kendini yaktı

Ancak meclis önünden olduğu iddiasıyla paylaşılan bu fotoğraf da doğru değil. Fotoğraf, 2010 yılında Samsun’da 28 yaşındaki Cemalettin Alış’ın üzerine benzin dökerek kendisini yakması sırasında çekilmişti. Daha önce Suruç’ta kendisini yakan kişi iddiasıyla paylaşılan fotoğraf hakkında teyit.org 8 Ağustos 2017 tarihinde bir analiz yayınlamıştı.

Meclis önünde kendini yakan kişi Sıdkı Aydın

TBMM’nin Dikmen kapısında 12 Ocak’ta kendisini ateşe veren kişi ise Sıdkı Aydın. Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre Aydın, geçim sıkıntısı yaşadığı için bu eylemi yaptığını ifade ediyor. Aydın’ın olaydan sonra hastanede yaptığı açıklamalara ise buradan ulaşılabilir.

mecliste kendini yaktı