Fotoğrafın matadorun son boğa güreşini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın matadorun son boğa güreşini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftaki kişi Alvora Munera değil Javier Sanchez Vara.

Matadorların boğa güreşleri esnasında oturduğu ve boğaya meydan okuduğu bu tekniğe “desplante” deniliyor.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta, İspanya’daki bir boğa güreşi esnasında matador Alvora Munera’nın yere yıkılıp boğa ile karşı karşıya kaldığı fakat boğanın kendisine hiçbir şey yapmadığı ve bu olaydan kısa süre sonra Munera’nın kariyerine son verdiği iddia edildi.

matador boga 1024x521

Bir şehir efsanesi haline gelen ve bir süredir internette bu hikaye ile dolaşan fotoğraf Filoji tarafından yeniden yayınlandı ve Facebook’ta bin beğeni aldı. 2014 yılında “Dünyadan Haberler ve Makaleler” isimli grupta paylaşılan fotoğraf ise şu ana kadar yaklaşık 70 bin paylaşım ve 60 bin beğeni aldı.

Fotoğraftaki kişi Munera değil Sanchez Vara

Ancak, matador Alvora Munera’yı ve daha sonra Munera’nın matadorluğu bırakmasına sebep olan olayı gösterdiği iddia edilen fotoğraf gerçeği yansıtmıyor. Fotoğraftaki kişi Alvora Munera değil başka bir matador, Javier Sanchez Vara.

boga guresi

Matadorun yenildiği ve yorulduğu için yere oturduğu iddiası da doğru değil. Matadorların boğa güreşleri esnasında oturduğu ve boğaya meydan okuduğu bu tekniğe “desplante” denilmekte. Yani matadorun oturarak boğaya meydan okuması gösterinin bir parçası. Matadorun cesaret göstergesi olarak yapılan çeşitli “desplante” hareketleri görülebiliyor.

desplante hareketi

Munera’nın matadorluğu bırakışı

Munera’nın iddiada bahsedildiği gibi bu fotoğraf karesinin gösterdiği olaydan sonra matadorluğu bıraktığı iddiası da doğru değil. Munera 1984’te geçirdiği bir boğa güreşi kazasından sonra felç olmuş ve boğa güreşini bırakmıştı. Fakat bu olayın iddiada yer aldığı gibi yaşanmadığını söylemek mümkün. Munera’nın 2008 yılında verdiği bir röportajda, boğa güreşlerini bırakmasının ve boğa güreşleri karşıtı olmasının herhangi bir anda verilmiş bir karar olmadığını, geçirdiği kazanın öncesinde ve sonrasında yaşadığı süreçler olduğunu belirttiğini görmek mümkün.

Fotoğraftaki kişi Javier Sanchez Vara ise halen matadorluğa devam ediyor.

Alvora Munera’

Ayrıca, Snopes’un iddiaya dair analizine ulaşılabiliyor. Wafflesatnoon isimli doğrulama sitesinin de iddiayı yalanladığı analiz görülebiliyor. Son olarak Evrim Ağacı’ndan Çağrı Mert Bakırcı’nın yazdığı ve iddiayı yalanladığı yazıya ulaşmak da mümkün.