Fotoğrafın Mason locasının Ekrem İmamoğlu'na verdiği üstatlık belgesini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Mason locasının Ekrem İmamoğlu'na verdiği üstatlık belgesini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Belgenin tarih ve isim kısımları değiştirilmiş ve sağ alt köşeye İmamoğlu’nun fotoğrafının FaceApp isimli uygulamayla gençleştirilmiş hali eklenmiş.

Değiştirilmiş belgenin orijinalinde ise eski bir Mason locası üyesi olduğu belirtilen Hürol Taşdelen’in ismi yer alıyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyada paylaşılan bir fotoğrafın Ekrem İmamoğlu’na 1995 senesinde Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası tarafından verilen üstatlık belgesini gösterdiği iddia edildi. Bir Facebook kullanıcısı tarafından da paylaşılan fotoğraf 4 bin kişi tarafından paylaşılırken 2 yüz 92 kişi tarafından da beğenildi. Belge görseliyle ilgili Ekşi Sözlük isimli platformda da bir başlık açıldı.

paylasim imamoglu mason

Ancak fotoğraftın 1995 yılında Ekrem İmamoğlu’na Mason locası tarafından verilen bir belgeyi gösterdiği iddiası doğru değil. Belgenin tarih ve isim kısımları değiştirilmiş ve sağ alt köşeye İmamoğlu’nun fotoğrafının FaceApp isimli uygulamayla gençleştirilmiş hali eklenmiş. Değiştirilmiş belgenin orijinalinde ise eski bir Mason locası üyesi olduğu belirtilen Hürol Taşdelen’in ismi yer alıyor.

Belgenin orijinalinde Hürol Taşdelen’in ismi yer alıyor

Görsel Google’da tersine aratıldığında görselin Hürol Taşdelen’in kişisel internet sitesindeki haline ulaşılabiliyor. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın eski bir üyesi olduğunu belirten Hürol Taşdelen, yayınladığı “Mason Tarikatı ve Emperyalizm” isimli kitapta locaya üye olduğu dönemden bazı belgeler paylaşmış. Bu belgelerin arasında Hürol Taşdelen’e verildiği iddia edilen bir üstatlık belgesi de bulunuyor.

HKEMBL_stadDiploma_1

Belgenin Taşdelen’in paylaştığı haline bakıldığında tescil numarası ve altta bulunan imzaların iddia konusu görseldekiyle aynı olduğu görülebiliyor. İki görsel karşılaştırıldığında Ekrem İmamoğlu’na ait olduğu söylenen belgedeki tarih ve isim bölümlerindeki yazıların font ve renk farklılıkları anlaşılabiliyor.

Bunlara ek olarak Hürol Taşdelen’in sosyal medya hesabında konuyla ilgili yayınladığı bir açıklamaya da ulaşmak mümkün.

hurol tasdelen paylasim

Taşdelen aynı zamanda kişisel internet sitesinde de konuyla ilgili bir basın açıklaması paylaşmış.

İmamoğlu’nun fotoğrafı FaceApp ile gençleştirilmiş

İmamoğlu’na ait olduğu iddia edilen belgede, sağ alt köşeye Ekrem İmamoğlu’nun daha genç gözüktüğü bir fotoğraf yerleştirilmiş. Ekrem İmamoğlu’nun aynı kıyafetleri giydiği fotoğrafın orjinal haline kendisinin resmi Twitter hesabından ulaşmak mümkün.

Twitter hesabındaki fotoğraf FaceApp isimli telefon uygulamasına yüklenerek gençleştirme seçeneği kullanıldığında ortaya belgede kullanılan fotoğraf çıkıyor.

imamoglu faceapp min

Sonuç olarak, fotoğrafın Ekrem İmamoğlu’na 1995 senesinde Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası tarafından verilen üstatlık belgesini gösterdiği iddiası doğru değil. Belgenin tarih ve isim kısımları değiştirilerek sağ alt köşesine İmamoğlu’nun FaceApp uygulamasıyla gençleştirilmiş fotoğrafı eklenmiş. Belgenin orjinalinde ise Hürol Taşdelen’in ismi yer alıyor.