Fotoğrafın Mars’tan gözüken üç gezegeni gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Mars’tan gözüken üç gezegeni gösterdiği iddiası

Bulgular

Fotoğraf bir simülasyon programında hazırlanmış.

Fotoğraf NASA tarafından paylaşılmamış.

Henüz Mars’tan çekilmiş, bu kadar net bir dünya fotoğrafı bulunmuyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Yıllardır internette dolaşan ve NASA’nın son zamanlardaki Mars Perseverance görevinden sonra yine ortaya çıkan bir görselin, Mars’tan dünya, Jüpiter ve Venüs’ün görüntüsünü gösterdiği iddia edildi.

dunyavenusjupiteriddia

NASA’da böyle bir görsel yok

 

NASA’nın sitesine girip ‘earth, mars, venus, jupiter’ araması yaptığımız zaman karşımıza sadece 15 sonuç çıkıyor ve bunlardan hiçbiri bu görsel değil.

nasa internet sitesi mars dunya aramasi

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle arattığımızda ise karşımıza Snopes ve PolitiFact gibi teyit platformlarının yaptığı analizler çıkıyor. Bu analizlerde fotoğrafın gerçek olmadığı, muhtemelen bir simülasyon programında oluşturulduğu söylenmiş. Aynı zamanda bir NASA temsilcisi, PolitiFact’e fotoğrafın NASA’dan olmadığını söylemiş. 

Görselin geçmişi 2012 yılına kadar dayanıyor. Phil Plait, 10 Ağustos 2012 tarihinde Discover Magazine için kaleme aldığı yazıda görseli çürütmüş. Yazar, renklerin fazla doygun olduğunu, gökyüzünün renginin yanlış olduğunu ve bulutların fazlaca ve yine yanlış renkte olduğunu belirtmiş. En büyük ipucunun ise fotoğrafın sol alt köşesindeki ‘NE’ yazısı olduğu söylenmiş. ‘Northeast’in (kuzeybatı) kısaltması olan harfler, planetaryum simülasyon programlarında, hangi yöne baktığımızın anlaşılması için konan belirteçlerden. 

mars dunya sol alt ne isareti

Yazar aynı zamanda kendinin de böyle bir program kullandığını ve Mars’ta gün batımından sonra gökyüzünde dünya, Venüs ve Jüpiter’in hemen hemen bu sırayla, bu şekilde görülebileceğini belirtmiş. Bahsi geçen simülasyon programları Starry Night ile SkySafari.

Mars’tan çekilen gökyüzü fotoğrafları bu kadar net de değil. Dünyanın Mars’tan çekilen ilk fotoğrafı 2004 tarihli. En yakın tarihli fotoğraf ise 2020’de Curiosity keşif aracı tarafından çekilmiş ve iddiadaki görsel kadar net ya da renkli değil. 

gercek mars gokyuzunde dunya ve venus