Fotoğrafın Malatya'da hayatını kaybeden Saadet Partiliyi gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Malatya'da hayatını kaybeden Saadet Partiliyi gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 31 Mart 2019 yerel seçimleri sırasında Malatya’da çıkan kavgada hayatını kaybeden Saadet Partili’yi göstermiyor.

Fotoğraf 2018 yılına ait.

Ankara’da Saadet Partili bir gruba yapılan saldırıdan sonra yaralanan bir kişiyi gösterdiği iddiasıyla haber sitelerinde yer almıştı.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın 31 Mart 2019’da Malatya’nın Pütürge ilçesinde öldürülen sandık görevlisi Saadet Partili’yi gösterdiği iddia edildi.

Facebook’ta “hakkı üstün tutanlar” isimli sayfa tarafından paylaşılan iddia 4 bin 800 kullanıcı tarafından paylaşıldı ve 3 bin 700 beğeni aldı. Facebook’ta “Malatya” isimli sayfa tarafından aynı iddiayla paylaşılan fotoğraf 165 paylaşım, 339 beğeni aldı. 

öldürülen saadet partili fotoğrafı iddiası facebook

Fakat fotoğrafın 31 Mart 2019 yerel seçimleri sırasında Malatya’nın Pütürge ilçesinde çıkan kavgada hayatını kaybeden Saadet Partili’yi gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf 26 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da Saadet Partili bir gruba yapılan saldırıdan sonra yaralanan bir kişiyi gösterdiği iddiasıyla haber sitelerinde yer almıştı.

Fotoğraf 2018 yılından

İddia paylaşımlarda kullanılan fotoğraf 2018 yılına ait. Fotoğraf, 26 Mayıs 2018’de, 24 Haziran 2018’de gerçekleşen genel seçimler öncesi Ankara-Konya yolunda bayrak çalışması yapan Saadet Partili bir gruba yapılan saldırının ardından çekildiği iddiasıyla 2018 yılında paylaşılmış. 7 kişinin yaralandığı saldırıda Saadet Partisi Ankara Milletvekili Adayı Mehmet Fethi Öztürk de vardı. Söz konusu olay Saadet Partisi ve MHP’liler arasında gerçekleşti.

2018 yılında olaya dair yapılan Twitter paylaşımlarında da aynı fotoğrafın kullanıldığı görülebiliyor.

saadet twitter 2018 1 1

saadet partili tweeter 2 2

Malatya’nın Pütürge ilçesinde iki Saadet Partili öldürüldü

Malatya'nın Pütürge ilçesinde oy verme işlemi sırasında çıkan kavgada Saadet Partisi sandık kurulu üyesi Hasan Aktaş ile İlyas Aktaş tabancayla vurularak yaşamını yitirdi. Olay Bölünmez Mahallesi İlkokulu'nda gerçekleşti. Saldırıda 1 kişi de yaralanırken 4 kişi gözaltına alındı.

Sonuç olarak fotoğrafın 31 Mart 2019 seçim günü Malatya’da hayatını kaybeden Saadet Partililerden biri olduğu iddiası doğru değil. Fotoğraf 2018 yılında Ankara’da seçim çalışması yapan Saadet Partililere gerçekleştirilen saldırıda yaralanan bir kişiyi gösteriyor. Bu iddia yanlış bilgi türlerinden hatalı ilişkilendirmenin bir örneği. Hatalı ilişkilendirme bir olayla ilişkilendirilen fakat başka bir durumu yansıtan video, fotoğraf, alıntı veya haber başlıkları kullanılarak üretilen yanlış bilgi türü olarak tanımlanıyor.