Fotoğrafın Lübnanlı bir adam ile bir çocuk gelini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Lübnanlı bir adam ile bir çocuk gelini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yaygın bir biçimde paylaşılan iddiaya göre fotoğraf Lübnanlı bir adam ile 9 yaşındaki bir çocuk gelini gösteriyor. İddiayı içeren fotoğraf yalnızca bir Facebook sayfasında 8 bin 300’ün üzerinde kullanıcı tarafından paylaşıldı.

cocuk gelin

Öte yandan fotoğrafın Lübnanlı bir adam ile bir çocuk gelini gösterdiği iddiası doğru değil. Görüntü, KAFA isimli bir sivil toplum kuruluşunun Lübnan’daki çocuk gelin sorununa dikkat çekmek için hazırladığı bir çalışmadan alınmış.

Görüntülerde yer alanlar profesyonel oyuncu

Lübnan merkezli bir kuruluş olan KAFA’nın kadınlara yönelik ayrımcılığa karşı çalışmalar gerçekleştirdiği kuruluşun internet sayfasında verilen bilgiler ışığında anlaşılıyor. Kuruluşun ismini aldığı “kafa” kelimesi Türkçe’ye “yeter” olarak çevriliyor.

İddiaya konu olan fotoğrafın da bu kuruluşun faaliyetlerinden bir tanesi kapsamında çekilmiş olduğu görülüyor.

1 Aralık 2015 tarihinde kurumun Youtube hesabından paylaşılan videoda takım elbise giymiş bir adam ile gelinlik giymiş bir çocuk görülüyor. Etraflarından geçen insanlarsa bir çocuk gelinle damadın fotoğraf çekiminde olduğunu düşünüyor. Öte yandan çocuk gelin ve damat rolündekilerin profesyonel oyuncular oldukları ve videonun böylesi bir kareye toplumun nasıl bir tepki vereceğini görmek üzere hazırlanmış bir sosyal deney olduğunu ifade etmek mümkün.

Lübnan’da evlilik yaşına ilişkin yasal düzenleme bulunmuyor

Girls Not Brides isimli kuruluşun Lübnan’daki çocuk gelinlere ilişkin hazırladığı belgede ülkedeki çocuk gelin sorununa ilişkin geniş ölçekte bir bilginin bulunmadığı ifade ediliyor. Konuya dair resmi kaynaklardan aktarılan bilgiler, ülkedeki kız çocukların yüzde 6’sının 18 yaşından önce evlenmiş olduğunu gösteriyor.

Bunun yanısıra ülkede en düşük evlilik yaşına ilişkin ise herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü gibi kuruluşların bu konu hakkında hazırladığı raporlara erişmek mümkün.

Dünya genelinde her sene 18 yaşın altındaki 12 milyon kız evleniyor

infografik cocuk gelin

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) açıkladığı verilere göre dünya genelindeki kadınların yüzde 21’i ve erkeklerin yüzde 4’ü 18. yaş günlerini kutlamadan önce evlenmiş.

Bu verilere göre bugün hayatta olan 650 milyon kadın evlendiklerinde çocuktu.

Bunun yanısıra her sene 18 yaşın altındaki 12 milyon kız çocuğunun evlenmekte olduğu da UNICEF tarafından aktarılıyor.