Fotoğrafın Lana Del Rey'i Britanya’da Ahmet Ertegün'ün barında şarkı söylerken gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Lana Del Rey'i Britanya’da Ahmet Ertegün'ün barında şarkı söylerken gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

2007 tarihli fotoğraf New York’taki Nublu Club’da çekilmiş.

Nublu Club’ın sahibi, Atlantic Records’un kurucusu Ahmet Ertegün değil, müzisyen İlhan Erşahin.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada epey yaygınlaşan ve yüksek etkileşim alan bir paylaşımda, ABD’li şarkıcı Lana Del Rey’in ünlü olmadan önce Ahmet Ertegün’ün Britanya'daki barında sahne aldığı iddia edildi.

lana del rey ahmet ertegun paylasim

İddia duvardaki “Ahmet Ertegün” yazısından kaynaklı ortaya çıkmış olabilir. 

Fakat tersine görsel arama yöntemiyle fotoğrafları arattığımızda karşımıza çıkan lanadelrey.fandom.com isimli hayran viki sitesinde, fotoğrafların 2007’de New York’taki Nublu Club’da çekildiği bilgisiyle karşılaşıyoruz. Sayfadan, Nublu Club’ın o güne ait posterine de ulaşabiliyoruz.

nublu lana poster

Posterde, asıl adı Elizabeth Grant olan şarkıcının Lana Del Rey’den önce kullandığı sahne ismi olan Lizzy Grant’i de görebiliyoruz.

Nublu Club’a dair 2009 tarihli bir Yelp yorumundaki fotoğraftan, Lana Del Rey’in bu fotoğrafının Nublu Club’da çekildiğini doğrulayabiliyoruz.

nublu yelp karsilastirma

Müzisyen İlhan Erşahin tarafından 2002’de açılan Nublu Club’ın Facebook hesabında, 2014 yılında “LANA DEL REY AT NUBLU... BEFORE SHE WAS LANA DEL REY” (Lana Del Rey, Lana Del Rey olmadan önce Nublu’da) başlığıyla bu fotoğraflardan biri paylaşılmış.

Ahmet Ertegün kimdir? 

Geçmişte Ray Charles, Aretha Franklin, Led Zeppelin ve ABBA, günümüzde ise Bruno Mars, Cardi B ve Ed Sheeran gibi dünya çapında ünlü şarkıcıları bünyesinde barındıran Atlantic Records’un kurucusu Ahmet Ertegün. Bu sebeple İlhan Erşahin’in, barının duvarına müzik piyasasında saygı duyulan Ertegün’ün resmini çizdirmiş olabilir. 

Ayrıca Nublu’nun anlatıldığı Nublu: Music Of Now isimli belgeselde resmin çizeri Petar Timotic de Ertegün’e olan hayranlığından bahsetmiş.