Fotoğrafın Kurbağalıdere'nin son halini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Kurbağalıdere'nin son halini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf İstanbul Küçükçekmece'deki Menekşe Deresi'ni gösteriyor.

Menekşe Deresi deniz salyasının ardından kızıla bürünmüştü.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafın İstanbul Kurbağalıdere’nin son halini gösterdiğini iddia etti.

fotografinkurbagalidereyigosterdigiiddiasi

Fotoğraf Menekşe Deresi’ni gösteriyor

Melih Gökçek’in paylaştığı fotoğraflar İstanbul Küçükçekmece'deki Menekşe Deresi’ni gösteriyor. Tersine görsel arama yöntemiyle fotoğrafı arattığımızda 20 Mayıs tarihinde yayınlanmış Menekşe Deresi ile ilgili haberlere rastlıyoruz. Derenin son halini gösteren başka görüntüler de paylaşılmış. 

ihameneksederesihaber

Google Maps ve Google Earth’den konuma baktığımızda da fotoğraflardaki derenin Küçükçekmece’de yer alan Menekşe Deresi olduğunu doğrulayabiliyoruz. 

meneksederesigoruntu1

googlemapsmeneksederesikonum

Kaynak: Google Maps.

meneksederesitepedengoruntusu

googleearthmeneksederesi

Kaynak: Google Earth.

Menekşe Deresi’ni Mayıs başlarında deniz salyası kaplamıştı. Bir süre sonra göl kızıla büründü ve böyle bir görüntü ortaya çıktı.

Deniz salyası Kadıköy’deki Kurbağalıdere’yi de etkiledi. Paylaşılan fotoğraflarda Kurbağalıdere’de de benzer görüntüler ortaya çıktığı görülüyor.

kurbagaliderefotograf

Kurbağalıdere’de ortaya çıkan deniz salyası görüntüsü.

Deniz salyası adı verilen müsilaj, Marmara Denizi’nde giderek daha sık görülüyor. Deniz salyası kirlilik ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden deniz sıcaklığı nedeniyle ortaya çıkıyor. Müsilaj deniz ekosistemi ve balıkçılığı olumsuz etkiliyor.

Kurbağalıdere’de kirlilik de sıkça gündeme geliyordu. 2020 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü ıslah çalışmalarıyla dere tabanında birikmiş balçık malzeme temizlendi.