Fotoğrafın Küba'nın İtalya'ya gönderdiği yardım heyetini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Küba'nın İtalya'ya gönderdiği yardım heyetini gösterdiği iddiası

Karma Karma

Bulgular

Fotoğraf 2015 yılında Şili’de yaşanan sel felaketi sonrasında ülkeye giden Kübalı doktorlara ait.

25 Kübalı hekimin İtalya’ya gittiği ve 10 ton tıbbi malzeme gönderildiğine dair kesin bir kanıt olmasa da, İtalyan yetkililer Venezuela, Çin ve Küba’dan personel sağlanabileceğini ifade ediyor.

Ilmanifesto'da yer alan bir haberde de İtalya Küba Dostluk Derneği Başkanı Irma Dioli’nin, Kübalı doktorların yardım etmeye hazır olduğu demeci yer alıyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, Covid-19 salgınıyla uğraşan İtalya’ya Küba’dan giden yardım heyetini gösterdiği iddia edildi. Fotoğrafın detaylarında ise Küba’nın salgının yoğun olarak yaşandığı İtalya’daki Lombardiya bölgesine 25 hekim ve 10 ton ilaç ile tıbbi malzeme gönderdiği ifade edildi. 16 Mart 2019’da Twitter’da paylaşılan fotoğraf, yaklaşık 8 bin kullanıcı tarafından beğenildi

koronavirus italya

Ancak fotoğraf İtalya’ya yardıma giden Kübalı doktor heyetini göstermiyor. Fotoğraf 2015 yılında Şili’de yaşanan sel felaketi sonrasında ülkeye giden Kübalı doktorlara ait. Diğer yandan 25 Kübalı hekimin İtalya’ya gittiği ve 10 ton tıbbi malzeme gönderildiğine dair kesin bir kanıt olmasa da, İtalyan yetkililer Venezuela, Çin ve Küba’dan personel sağlanabileceğini ifade ediyor. 

Fotoğraf eski tarihli

Fotoğrafın 9 Nisan 2015’te granma.cu isimli internet sitesinde paylaşıldığını görülebiliyor. Haberde yer alan detaylarda ise yaşanan sel felaketinden sonra aralarında doktor, epidemiyolog ve hemşirelerin olduğu bir grubun Şili’ye gönderildiği ifade ediliyor. Grubun farklı açıdan çekilen bir fotoğrafının da olduğu haberde, heyeti dönemin Küba Sağlık Bakanı Roberto Morales Ojeda’nın uğurladığı belirtiliyor. 

kuba yardım italya

italya kuba

Küba heyetinin olduğu fotoğraf, 2015 yılından günümüze kadar farklı zamanlarda farklıiddialar için kullanılmış.

Yetkililer yardım talep edilebileceğini ifade ediyor 

Küba’nın İtalya’nın Lombardiya bölgesine 25 doktor ve 10 ton tıbbi malzeme gönderdiğine dair kesin bir kanıt bulunmuyor. Bölgeden yapılan açıklamalar ise, çeşitli ülkelerden yardım talep edilebileceğinin altını çiziyor. 

14 Mart 2020 tarihli iki ayrı haberde Bölgesel Refah Konseyi üyesi Giulio Gallera’nın açıklamalarına yer verilmiş. Haberde Gallera, salgın konusunda herkesin desteğine ihtiyacı olduklarını ifade ederek Venezuela, Çin ve Küba’dan personel alacaklarınıbelirtiyor.  

Ilmanifesto isimli internet sitesinde yer alan 16 Mart 2020 tarihli başka bir haberde de İtalya Küba Dostluk Derneği Ulusal Başkanı Irma Dioli’nin, Kübalı doktorların İtalya’ya yardım etmeye hazır olduğu demeci yer alıyor

Çin devleti 13 Mart 2020’de koronavirüsle müdacelede İtalya’ya yardım etmek için tıbbı malzeme ve uzman göndermişti

cin italya yardım

Koronavirüs salgınını önlemekten zorlanan İtalya'ya 52 kişilik Küba heyeti 22 Mart 2020'de ulaştı. İtalya'ya ulaşan doktor heyetini aşağıdaki videodan görmek de mümkün.

Sonuç olarak fotoğraf İtalya’ya giden Küba heyetini göstermiyor. Kübalı doktor heyeti ise 22 Mart 2020 itibarıyla İtalya'ya ulaştı.

Güncelleme: 22/03/2020

Kübalı heyetin İtalya'ya ulaşması hakkındaki haberler eklendi.