Fotoğrafın Konya Tren Garı’nın güncel halini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Konya Tren Garı’nın güncel halini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Google Haritalar’daki sokak görünümünden her iki binanın da yan yana durduğu görülüyor.

Ağustos 2021’den bir fotoğrafta her iki bina da yer alıyor.

Sarı bina VIP yolcular için restore edilmiş ve halen kullanımda.

Sosyal medyada Konya Tren Garı’nda bulunan tarihi sarı renkli binanın restorasyon sonucu yok edildiği ve yerine mimari açıdan epey farklı bir bina yapıldığı iddia edildi. 

tren gari 1

Google Haritalar üzerinden Gar’daki iki binayı da görmek mümkün 

Konya Tren Garı çok spesifik bir konum, bu yüzden doğrudan “Konya Tren Garı” anahtar kelimeleri ile arama yapabiliriz. Google Haritalar üzerinden 2014 tarihli bir sokak görüntüsüne ulaşıyoruz. Bu görüntüde her iki binanın da yer aldığını görmek mümkün. 

tren gari 2png

Ağustos 2021’den bir fotoğrafta da her iki bina yer alıyor 

Yine Google Haritalar üzerinden Ağustos 2021’de paylaşılan bir fotoğraf karesinde de her iki binanın Konya Tren Garı’nda yer aldığı görülüyor. Aralarında da bir miktar mesafe var. 

tren gari 31jpg

Google Haritalar üzerinden diğer fotoğrafları incelediğimizde Mayıs 2022’de Konya Garı’ın yeni hali olduğu iddia edilen binayı tek başına görebiliyoruz. Bir başka kullanıcının yine Mayıs 2022’de paylaştığı fotoğrafta yıkıldığı iddia edilen eski sarı bina da yer alıyor. 

İddayı gündeme getiren Twitter hesabı sonradan attığı Tweetle paylaşımının yanlış olduğunu kabul etti ve altına bir düzeltme ekledi. Konya’daki sarı bina restore edilmiş ve şu an öncelikli geçiş hakkına sahip (VIP) kişiler için kullanılıyor.