Fotoğrafın kendi aracına Türkiye bayrağı yapıştıran ABD askerini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın kendi aracına Türkiye bayrağı yapıştıran ABD askerini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

teyit.org’a ihbar olarak gönderilen ve sosyal medyada da paylaşılan bir fotoğrafla, ABD askerlerinin kendi araçlarına Türkiye bayrakları yapıştırdığı ve kendilerini Türk gibi gösterip sivillere saldırdığı iddia edildi.

Bir kullanıcı tarafından Facebook’ta yayınlanan görsel yaklaşık 20 bin kullanıcı tarafından paylaşıldı. Ayrıca fotoğraf, Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu tarafından Twitter’da da paylaşıldı.

abd asker

Fotoğraftaki araç Otokar Cobra

Ancak, fotoğrafın Türkiye bayrağı yapıştırılmış ve sivillere saldıran ABD aracını gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğrafın eski tarihli olduğu ve farklı zamanlarda farklı sitelerde kullanıldığını söylemek mümkün. Fotoğraf, 2015 tarihinde Afganistan’dan olduğu belirtilerek paylaşılan bir Türk Otokar Cobrası'na ait. 

Fotoğrafın Reddit isimli siteye yaklaşık bir yıl önce “USA Soldier With Turkish Otokar Cobra” (ABD askeri Türk Otokar Cobrası ile) başlığıyla yüklendiğini görmek mümkün. Ayrıca fotoğrafın 4 Ocak 2017 tarihinde başka bir haber sitesinde Türkiye’nin Afganistan’daki askeri varlığını iki yıl daha uzattığı haberiyle kullanıldığı da görülebiliyor.

Fotoğraftaki aracın Türk yapımı Otokar Cobra olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca, Wikipedia’da bulunan ve dünyada Otokar Cobra kullanan ülkeleri gösteren haritada ABD yer almıyor. Army Guide isimli sitede yer alan bilgilerde de Cobra kullanan ülkeler arasında ABD yer almıyor.

wiki otokar cobra 1024x388

Fotoğraf Afganistan'dan

Yine Alsuoria.net isimli Arapça yayın yapan bir sitedeki, 2 Mart 2015 tarihli haberde, Afganistan’da görev yapan ve Kabil Uluslararası Havaalanını koruyan Türk kuvvetlerini gösteren bir fotoğraf yer alıyor.

afganistan cobra otokar

Fotoğraflar incelendiğinde iki fotoğrafın da aynı yerden olduğu anlaşılabiliyor. Otokar Cobra’ya yaslanarak poz veren ABD’li askerin sol arkasında kalan Türkiye bayrağı ve yine askerin sağ tarafında kalan sarı boyalı beton duvarlara bakıldığında durum fark edilebiliyor.

turks 1024x768cobra otokar abd

Fotoğrafta sağda yer alan askerin giydiği yeşil berenin ise TSK’nın yurt dışında görev yapan askerlerce kullanıldığıgörülebiliyor.

barıs gucu

TSK, 10 Ekim 2001 tarihli ve 722 sayılı TBMM kararının hükümete verdiği yetki temelinde Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik ve Yardım Kuvveti’nde (ISAF) başından beri görev alıyor.

Afganistan’dan başka bir fotoğrafta, Otokar Cobra’nın arkasında yazan Arapça yazının, yukarıda yer alan ABD askerleri ve Türk askerlerinin bulunduğu fotoğraftakiyle aynı olduğu ve askerlerin taktığı berelerinin yeşil olduğu da görülebiliyor.

Cobra_Otokar_wheeled_armoured_vehicle_personnel_carrier_Turkey_Turkish_defence_industry_military_technology_012