Fotoğrafın Kemal Kılıçdaroğlu ve Abdullah Öcalan'ı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Kemal Kılıçdaroğlu ve Abdullah Öcalan'ı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğrafın orijinalinde Abdullah Öcalan ve Cemil Bayık yer alıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun gençlik fotoğrafı görsele montajlanmış.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın Kemal Kılıçdaroğlu ve Abdullah Öcalan’ı yan yana gösterdiği iddia edildi. Fotoğrafta “Kılıçdaroğlu ve Öcalan 1977” cümlesi yer alıyor. 

kilicdaroglu ocalan tiktok iddia

Fotoğrafı tersine görsel aramayla araştırdığımızda 2021 ve 2022 yıllarında da farklı platformlarda paylaşıldığını görüyoruz. 

Araştırmaya devam ettiğimizde fotoğrafın orijinaline birçok kaynaktan ulaşıyoruz. 2013 yılında Akşam Gazetesi’nde fotoğrafta Cemil Bayık ve Abdullah Öcalan olduğu görülüyor. 2015 yılında Alman gazetesi Welt’deki yazıda da aynı fotoğrafa rastlanabiliyor.

welt fotograf

23 Ağustos 2015 tarihinde Welt’de yayınlanan fotoğraf.

YouTube’da Kürtçe yayınlanan “Ateşten Tarih PKK Tarihi” isimli video serisinde de aynı fotoğrafın kullanıldığını görüyoruz.  Ancak fotoğrafın nerede ve hangi tarihte çekildiğinde dair video serisinin tamamında herhangi bir bilgi yer almıyor. 

besinci bolum

Video serisinin beşinci bölümde yer alan görüntü. 

Fotoğrafı incelediğimizde Cemil Bayık’ın yerine Kemal Kılıçdaroğlu’nun görüntüsünün montajlandığı anlaşılıyor.

İddiada geçen “Kemal Kılıçdaroğlu 1977” kelimeleriyle Google'da arama yaptığımızda Kemal Kılıçdaroğlu'nun gençliğine ait fotoğraflara ulaşıyoruz. Fotoğraflar 2013 yılında medyada yayınlanmış.

Fotoğrafta Kılıçdaroğlu'nun kucağında bir kız çocuğu ile poz verdiği görülüyor. Kılıçdaroğlu'nın saç modeli, gülüşü ve gözlüğünün montajlanan görselle aynı olduğu görülüyor.

kemal kilicdaroglu genclik fotografi