⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Fotoğrafın Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi canlandırma odasından olduğu iddiası

Fotoğrafın Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi canlandırma odasından olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 2017'de ABD'de çekilmiş.

Tersine görsel arama yöntemi kullanılarak arama yapıldığında, görselin daha önce kullanıldığı sitelere ulaşmak mümkün.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderideki fotoğrafın Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi acilindeki canlandırma odası olduğu iddia edildi.

iddia kecioren hastanesi 2

Fotoğraf eski tarihli 

Fotoğraf tersine görsel arama ile aratıldığında, ABD’nin Kaliforniya şehrindeki bir sağlık çalışanı tarafından 8 Ağustos 2018'de paylaşıldığı anlaşılıyor. Hesap, fotoğrafın açıklamasında sağlık çalışanlarının hayat kurtarırken harcadıkları emeğe dikkat çekmek istediğini belirtmiş. Traumacam adıyla açılan hesaptan, sağlıkla ile ilgili eğlenceli ve bilgilendirici paylaşımlar yapılıyor.

iddia instagram fotograf

Invid’e başvurarak orijinal fotoğrafın EXIF datalarına baktığımızda ise, Iphone 6S model bir telefonla, 16 Mayıs 2017 saat 06:50’de çekildiğini görüyoruz. Aynı datalarda, fotoğrafın çekildiği yerin koordinatları da mevcut. 

invid gosterge

Invid’in gösterdiği koordinatları, Google Maps'te arayınca, fotoğrafın ABD’nin Kentucky eyaletindeki Louisville Üniversitesi Hastanesi’nde çekildiğini buluyoruz.

fotograf koordinat abd

Tersine görsel arama yöntemi kullanılarak arama yapıldığında, iddia edilen fotoğrafın, farklı tarihlerde pek çok sitede kullanıldığına ulaşılabiliyor.

farkli sitelerde fotografin kullanilmasi

Hemşirelik alanına dair içerik üreten ve eğitimler veren nurse.org, ABD’de de viralleşen fotoğraf hakkındaki yazısında, dağınıklığın hastayı kurtarmak için verilen emeği gösterdiğini belirtiyor.

Teyit, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden olduğu iddia edilen bir fotoğrafı daha incelemiş, fotoğrafın 2018 yılında ABD’de çekildiğini belirlemişti. Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık çalışanlarına yönelik saldırı sonrası sağlıkta şiddet konusu yeniden gündeme gelmişti.