Fotoğrafın Kastamonu Seydiler İlçesi’nde görülen yaratığı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Kastamonu Seydiler İlçesi’nde görülen yaratığı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf, İtalyan sanatçı Laira Maganuco’nun 2018’de yaptığı bir heykeli gösteriyor.

Maganuco’nun asetik silikondan yaptığı ve internet üzerinden sattığı sıradışı tasarımlara sahip birçok heykel bulunuyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Haber7, Süper Haber, Yeni Akit, Ağrısöz gibi haber sitelerinde ve sosyal medyada yer alan bir fotoğrafın Kastamonu’nun Seydiler İlçesi Oyrak Geçidi yolu kenarındaki bir yaratığı gösterdiği iddia edildi.

Facebook’ta Kastamonu İndirim Pazarı isimli hesap tarafından da paylaşılan fotoğraf şimdiye kadar 3 bin 500 paylaşım ve yaklaşık bin beğeni aldı.

kastamonu seydiler yaratik iddia gorsel min

Ancak fotoğrafın Kastamonu’daki bir yaratığı gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, İtalyan sanatçı Laira Maganuco’nun 2018’de yaptığı bir heykeli gösteriyor. Maganuco’nun asetik silikondan yaptığı ve internet üzerinden sattığı sıradışı tasarımlara sahip birçok heykel bulunuyor.

Fotoğraf İtalyan bir sanatçının yaptığı heykeli gösteriyor

Fotoğrafın orijinaline Facebook’taki Laira Maganuco isimli kullanıcının profilinden erişilebiliyor

italyan sanatci ilk paylasim facebook min

Sanatçının Facebook profilinden ilk olarak 18 Mart 2018’de paylaşılan fotoğraftaki heykelin farklı açılardan çekilmiş hallerine de ulaşmak mümkün.

kastamonu diger acidan ratik ikinci min

kastamonu yaratik diger acidan foto ilk min

Maganuco, İtalyan bir heykel sanatçısı. Milanolu sanatçı kendi internet sitesi üzerinden de yaptığı heykellerde hiperrealizm ve sürrealizm akımlarından beslendiğini belirtmiş. Ayrıca Maganuco’nun “baby creatures” adını verdiği heykellerine çevrimiçi alışveriş sitesi Etsy üzerinden de erişmek mümkün.

italyan sanatci etsy sayfasi min

İtalyan sanatçı aynı konseptte başka eserler de üretiyor

Sanatçının Facebook hesabından ürettiği benzer heykellerin fotoğraflarına da ulaşmak mümkün.Maganuco, heykellerinşekillendirilebilir asetik silikondan yapıldığını belirtmiş. Teyit, 31 Temmuz 2018’de yayımladığı başka bir analizde sosyal medyada domuzun doğurduğu insana benzeyen bebek iddiasını incelemişti. İddia konusu heykel fotoğrafı da İtalyan sanatçıya aitti. Teyit, sanatçıya ulaşmış ve heykellerin kendisi tarafından yapıldığını öğrenmişti.