Fotoğrafın kasiyerlik yapmak üzere Norveç'e giden dört doktoru gösterdiği iddiası

Fotoğrafın kasiyerlik yapmak üzere Norveç'e giden dört doktoru gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf, sağlık çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmek için paylaşılmış.

Fotoğraf, öğrenciler ara tatil için memleketlerine giderken 30 Ocak 2022’de çekilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, fotoğrafın kasiyerlik yapmak için Norveç'e göç eden dört doktoru gösterdiği iddia edildi. 

fotograf doktorlarin norvece gittigi iddiasi

Fotoğraf hiciv amaçlı paylaşılmış

@teyrebiper isimli kullanıcının 30 Ocak 2022’de “Türkiye dört doktor kaybetti Norveç ise dört kasiyer kazandı” açıklamasıyla tweet atması üzerine birçok sosyal medya kullanıcısı tweetin gerçek olduğunu düşündü.

Gelen tepkiler üzerine @teyrebiper, görseldeki dört kişinin Türkiye’de doktorluk yapacağını, tweetin sağlık çalışanlarının çektikleri acılara dikkat çekmek için ironi amaçlı atıldığını söyledi

fotograf hiciv aciklamasi

Ayrıca @teyrebiper’in profilinde “bu hesaptaki her şey hayal ürünüdür” notu yer alıyor.

“Türkiye xx kaybetti, başka bir ülke xxx kazandı” kalıbına başvurmak, sosyal medyada popüler bir trend. Kimi zaman gerçek göç hikayeleri için kullanılan kalıp, son günlerde şaka amaçlı kullanılıyor

Kullanıcının Türkiye’den gittiklerini iddia ettiği görseli paylaştıktan bir gün sonra, Mardin konumundan tweet attığını görüyoruz.

fotograf mardinden tweet

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için fotoğrafı paylaşan kullanıcıya ulaştı. Kullanıcı, fotoğraftaki dört kişinin de henüz doktor olmadığını, tıp fakültesi öğrencisi olduklarını söyledi. Fotoğraf öğrenciler ara tatil için memleketlerine giderken 30 Ocak 2022’de çekilmiş. 

Sağlık çalışanları daha iyi şartlarda çalışmak için göç ediyor

Son yıllarda yüzlerce doktor Türkiye'den farklı ülkelerde çalışmak için göç etti. Türk Tabipleri Birliği'nin verilerine göre, özellikle son üç yılda yurtdışına taşınmak isteyen doktor sayısında büyük artış var. Son 10 yılda toplam 4 bin 891 genç doktor Türkiye’den yurtdışına göçtü. Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemür, sadece Ocak ayında kuruma başvuran hekim sayısının 184 olduğunu söyledi.

Sağlık çalışanlarının göç etmesindeki temel sebepler arasında Türkiye’deki fazla çalışma saatleri, düşük ücret ve sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddetin başta geldiği ifade ediliyor.

Bazı tıp fakültesi öğrencileri, altı yıl önce fakülteye girdiklerinde hekimliği, gelecekleri için garanti bir meslek olarak düşündüklerini, ama Türkiye’de hekimlik yapmanın artık maddi ya da manevi karşılığının olmadığını düşünüyor.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Süleyman Kaynak ise genç doktorların göçünün artacağını belirterek “Daha iyi kazanımlar için, insani ortamda yaşamak ve iyi ücret için kaçış arayışındalar. Türkiye hekim göçünü durdurmak için çaba göstermeli” dedi.