Fotoğrafın Karabağ'daki güncel Ermenistan PKK işbirliğini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Karabağ'daki güncel Ermenistan PKK işbirliğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 2019 yılında Suriye’nin Rojava bölgesinde kaydedilmiş.

24 Nisan 2019 tarihinde kaydedilen görüntü, kuzey ve doğu Suriye Ermenileri tarafından kurulan Nubar Ozanyan örgütünü gösteriyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde yer alan fotoğrafların, Dağlık Karabağ’da Ermenistan ile YPG ve PKK’nın işbirliği yaptığını gösterdiği iddia edildi. Hürriyet, Takvim, Yeni Akit, Milliyet gibi haber sitelerinde de kullanılan fotoğrafın, Ermeni güçleri ile PKK’nın Suriye’deki kolu YPG’nin çatışma bölgesi Dağlık Karabağ’da yakın zamanda bir araya geldiğini gösterdiği öne sürüldü. İddia fotoğraf A Haber'de yayınlanan Ajans Hafta Sonu adlı programda da yer almış.

karabagermenipkkiddia

Fotoğraf 2019 tarihli ve Rojava’dan

Arama motorlarında tersine görsel arama teknikleriyle aradığımızda, fotoğrafın Nisan 2019 tarihli olduğunu görüyoruz. “Kuzey ve doğu Suriye Ermenileri ‘savunma taburu’ kurdu” başlıklı haberlerde fotoğraflara rastlanıyor. 24 Nisan 2019 tarihinde Milliyet Gazetesi’nde “Türkiye’ye karşı tabur kurdular!” başlığıyla yayınlanan haberde de iddia konusu fotoğraflara yer verilmiş.  2019 yılına ait sosyal medya paylaşımlarında da fotoğraflar paylaşılmış.

Fotoğraflarda yer alanlar, Rojava'daki YPG’ye bağlı kuzey ve doğu Suriye Ermenileri tarafından kurulan Nubar Ozanyan örgütü üyeleri. Örgüt kuruluşunu Ermeni soykırımının yıldönümü olarak kabul edilen 24 Nisan 2019 tarihinde ilan etmiş. 

Fotoğraflar da örgütün Rojava’daki karargahında kaydedilmiş. Örgütün yayınladığı fotoğraflarda, duvarda Ermenistan bayrağının asılı olduğu görülüyor. Ermenistan bayrağının solunda TKP/ML’nin (Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist) askeri kolu Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu’nun (TİKKO) bayrağı da yer alıyor.

rojavaermeniorgutbayrak

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan haberde kurulan örgüt ve üyeleri hakkında detaylı bilgiler paylaşılmış. Üyeleri kuzey ve doğu Suriye topraklarında yaşayan örgütün kurucu kadrosunda 50 kişi var. Suriye’nin kuzeyinde kurulan ilk Ermeni taburu olduğu bilgisi de paylaşılmış. 

Türk ve Azeri yetkililer, Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda Ermenistan’ın Suriye'nin kuzeyinde savaşan Halk Savunma Birlikleri (YPG) üyesi grupların Azerbaycan’a karşı savaşmak üzere bölgeye gönderildiği iddialarını ortaya attı. Fotoğrafta görülen Nubar Ozanyan Taburu’nda bulunan Ermeni savaşçıların da, Dağlık Karabağ'da savaştığı öne sürüldü. Ancak konuyla ilgili henüz bir kanıt paylaşılmadı. 

Ermenistan da Türkiye’yi çatışmalarda Azerbaycan’a askeri destek sağlamakla suçluyor. 

İlginizi çekebilir: Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalara paralı askerler gitti mi?