Fotoğrafın karadeliklerin çarpışmak üzere olduğu anı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın karadeliklerin çarpışmak üzere olduğu anı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görsel gerçek değil, illüstrasyon.

Karadeliklerin çarpıştıkları biliniyor ancak görüntülerinin net olarak kaydedildiği anlar bulunmuyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir görselin, çarpışmak üzere olan üç kara deliğin görüntülendiğini gösterdiği iddia edildi. İddia “Canavar karadelikler çarpışmak üzereyken” notuyla paylaşılmış ve başka dillerde de yaygın.

iddia gorsel gorselin karadeliklerin carpisma anini gosterdigi iddiasi

Görsel illüstrasyon

Paylaşımı tersine görsel arama ile aradığımızda karadelikleri göstermediği anlaşılıyor. Görsele Quanta Magazine isimli internet sitesinde 15 Ağustos 2019 yılında yayınlanan “To Make Two Black Holes Collide, Try Three” başlıklı yazıda yer aldığı görülüyor. 

Görselin altında “illüstrasyonun” Lucy Reading-Ikkanda tarafından yapıldığı notu düşülmüş. Yani görsel gerçek bir çarpışma anını göstermiyor.

karadeliklerle ilgili illustrasyon

Büyük kitleli gök cisimlerini ifade eden karadeliklerin çarpıştıkları ya da bir araya geldikleri biliniyor. Bilim dünyası da geçmişte yerçekimi dalgalarıyla karadeliklerin çarpışma anlarını tespit etti. Ancak bu süreçlerden herhangi biri kayıt altına alınamadı. 

NASA 2019 yılında tespit ettikleri üç kara deliğin çarpışma rotasında olduğunu paylaştığı görüntülerle duyurmuştu. Üç kara deliğin yer aldığı görüntü şöyleydi:

nasa kara delik 2019 yili

Ayrıca uzak bir galakside yer alan, dünyadan üç milyon kat büyük olan bir karadelik ilk kez 2019 yılında Event Horizon Teleskobu adlı uluslararası kuruluş tarafından görüntülenmişti.

karadelik 2020

İddiayı Malumatfuruş da inceledi.