Fotoğrafın John F. Kennedy ve Marilyn Monroe'yu gösterdiği iddiası

Fotoğrafın John F. Kennedy ve Marilyn Monroe'yu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görsel İngiliz fotoğrafçı Allison Jackson tarafından kurgusal bir çalışma için çekilmiş.

Jackson’ın benzer çalışmaları mevcut.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın eski ABD Başkanı John F. Kennedy ve sanatçı Marilyn Monroe'yu gösterdiği iddia edildi. 

Görsel hakkında ‘Marilyn Monroe ve John F. Kennedy'nin aşkı bu fotoğrafla ortaya çıktı’ şeklinde ifadelere yer veren haber siteleri de oldu.

marilyn monroe iddia

İddia görsel ile Yandex üzerinden tersine görsel arama yapıldığında Pictolic isimli sitede yer alan bir içeriğe ulaşılıyor. Bu içerikte iddiaya konu olan görseldeki kişilerin Marilyn Monroe ve John F. Kennedy olmadığı, dublör kullanmayı ve ünlülerin sahnelenmiş resimlerini yaratmayı seven fotoğrafçı Allison Jackson’a ait bir çalışma olduğu bilgisi yer alıyor. 

Buradan hareketle İngiliz fotoğrafçı Allison Jackson’ın web sitesinde yapılan aramada “Zihinsel Görüntüler” başlığında iddiaya konu olan görseli bulmak mümkün. Site içinde Kennedy ve Monroe’nun benzerleri ile çekilmiş farklı fotoğraflara rastlanıyor. 

Jackson’un farklı kompozisyonlarla 2000 ve 2001 yıllarında yaptığı çekimlerden bazı görselleri görmek mümkün.kennedy vs marilyn dublorlu

allison jackson dublorlu cekim

allison jackson calisma

Jackson’ın kişisel internet sitesinde “Akıllıca tasarlanmış benzerleri kullanarak ünlüler hakkında inandırıcı, gerçekçi çalışmalar yapıyor” bilgisi yer alıyor. Jackson çalışmalarıyla artık gerçek ve sahtenin ayırt edilemez olmasıyla ilgili tartışmaları gündeme getiriyor.

Britanya Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) ödüllü fotoğrafçı Jackson'ın dünya çapında tanınan isimlerin benzerleriyle yaptığı diğer çalışmaları da internet sitesinde bulmak mümkün. 

kolajallison

allison kolaj diger

Kennedy ve Monroe’nun arasında ilişkisi olduğuna dair iddialar hem geçmişte de hem de günümüzde ilgi görüyor. Kennedy ve Monroe ikilisini yan yan gösteren fotoğrafın hikayesi 19 Mayıs 1962'de Madison Square Garden’da aynı fotoğraf karesine girmelerine dayanıyor

jfk monroe tek foto

Söz konusu fotoğraf, New York’ta bulunan Madison Square Garden’da ABD Başkanı Kennedy’nin katıldığı mitingde çekilmiş. Karşılaşmada Monroe’nun Kennedy için mutlu yıllar şarkısını söylediği belirtiliyor. Kaynaklara göre ikilinin diyalogları samimi ancak bunun aşk ya da ilişki olduğunu kanıtlamak pek mümkün gözükmüyor.