Fotoğrafın Japonya’daki bir otoparkı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Japonya’daki bir otoparkı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görsel bir otoparktan değil, İngiltere’deki BMW fabrikasının araba deposundan.

Bu park yöntemini Almanya’daki Ford fabrikası da kullanıyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Japonya’dan olduğu iddia edilen fotoğrafların, videoların, alışkanlıkların, kuralların ardı arkası kesilmiyor. Bu sefer de geometrik park edilmiş arabaların bulunduğu bir otopark görseli paylaşılarak Japonya’dan olduğu iddia edildi.

japonya otopark iddiasi twitter kaynak

Google’da “Geometrical car parking” yani “geometrik araba park etme” anahtar kelimeleriyle arama yapıp görsellere girdiğimiz zaman ilk beş sonuç iddiaya konu olan fotoğrafın aynısını gösteriyor. Bu sitelerden ilkine girdiğimizde fotoğrafın @abstractaerialart isimli bir Instagram kullanıcısı tarafından paylaşıldığını görüyoruz. Kullanıcı bu gönderiyi 7 Şubat 2019’da atmış.

abstractaerialart otopark instagram gonderi

Kullanıcı, genellikle drone ile dünyanın çeşitli yerlerinde tepeden görseller yakalayan bir fotoğrafçı. Ayrıca bu fotoğraf içinse konum olarak da Doncaster’ı işaretlemiş. 

Aramadaki diğer iki sonuç ise bizi bu fotoğrafın Almanya’dan olduğunu iddia eden Reddit gönderilerine yönlendiriyor. Bu gönderilerden birine gelen yorumda kullanıcı düzeltilmiş ve fotoğrafın Britanya’dan olduğu belirtilerek koordinat bilgisi verilmiş. 

ingiltere doncaster bmw fabrika

Google Haritalar’da bu koordinata gidip uydu görüntüsü seçeneğini açtığımızda, buranın Britanya’nın Doncaster şehrindeki BMW fabrikası olduğunu görüyoruz. Aynı gönderide Almanya’nın Saarlouis şehrindeki Ford fabrikasına da atıfta bulunulmuş.

almanya saarlouis ford fabrika

Ancak hem fotoğrafı çeken kişinin görüntünün Britanya’da olduğunu söylemesinden, hem de asıl fotoğrafla BMW fabrikasını karşılaştırdığımızda yerdeki işaretlerin benzerliğinden, bu görselin Doncaster, Britanya’dan olduğunu söylemek mümkün. Almanya’daki fabrikada zeminde bu işaretler bulunmuyor.

otopark insta bmwfabrika karsilastirma

Ayrıca Twitter kullanıcısı Yoshi ve Malumatfuruş da görseli inceleyerek Japonya’dan olmadığını teyitledi.