Fotoğrafın Japonya'da uçak gecikince yolculardan özür dileyen çalışanları gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Japonya'da uçak gecikince yolculardan özür dileyen çalışanları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Vietnam’da bulunan Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı’ndan.

Görüntüdeki kişiler ise Vietnam Havalimanı Yer Hizmetleri Firması’nın çalışanları.

Karede bulunan çalışanların özür dilediği iddiası da doğru değil. Çalışanlar kontuar açılmadan hemen önce öne doğru eğilerek yolcuları selamlıyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yaygın bir biçimde paylaşılan fotoğrafın Japonya’da uçak geciktiği için yolcularından özür dileyen havayolu şirketi çalışanlarını gösterdiği iddia edildi. İddiayı içeren bir tweet, 15 binin üzerinde beğeni alırken 3 binin üzerinde kullanıcı tarafından retweet edildi. Bir Facebook sayfasında ise iddiayı içeren gönderi binin üzerinde kişi tarafından beğenildi ve bin 700’e yakın paylaşım aldı.

vietnam havaalanı

Fotoğraf Temmuz 2018’de viral bir biçimde paylaşılmaya başlanmış

18 Temmuz 2018’de Facebook’ta paylaşılan bir gönderinin, fotoğrafın yer aldığı ve internetten ulaşılabilen en erken tarihli gönderilerden biri olduğunu söylemek mümkün.

vietnam ucak havaalanı

24 binin üzerinde paylaşım alan bu gönderide iddiaya konu olan fotoğrafla birlikte şu sözlere yer verilmiş:

“Fırtına nedeniyle ertelenen uçuş ve Vietnam Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı’ndaki Japon Havayolları çalışanlarının özür dilemek için önlerine eğilmeleri… Ne hoş bir an! Japonya’yı işte bu yüzden seviyorum: İnsanlarının davranışı, temizliği, sıcak kalpliliği… Bu ülkeden öğrenilecek çok şey var. Saygılarımı sunuyorum.”

Yer Vietnam Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı

Kare dikkatli incelendiğinde fotoğrafın hangi kontuarda çekilmiş olduğuna dair bir ipucu yakalamak mümkün.

ozur02

18 Temmuz 2018’de paylaşılan gönderide karenin Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı’nda çekilmiş olduğu belirtiliyor. Bu havalimanının C kontuarını gösteren herhangi bir görüntü ile bu karenin karşılaştırılması sonucunda analizde ele alınan fotoğrafın gerçekten Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı’nda çekilip çekilmemiş olduğunu tespit etmek mümkün olabilir.

Nitekim Shutterstock isimli internet sitesinde bahsi geçen havalimanında yer alan C kontuarını gösteren ikifarklı video kaydına ulaşılabiliyor. Her iki video kaydı da 2 Temmuz 2015 tarihli.

giphy downsized large

giphy

Videolardaki görüntüler analiz kapsamında ele alınan fotoğrafla büyük oranda uyuşuyor.

Ek olarak Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı’nın içinden çekilen farklı görüntüler incelendiğinde başka kontuarların da C kontuarıyla aynı tasarıma sahip olduğunu görmek mümkün. Dolayısıyla bu kontuarlar da iddia konusu fotoğrafın yerinin Vietnam Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı olduğunu doğrular nitelikte.

\"\"Tan Son Nhat Uluslararası Havalimanı G kontuarından bir görüntü

Görüntüdekiler Japon Havayolları’nın çalışanları değil

18 Temmuz 2018 tarihli gönderide görüntüdekilerin Japon Havayolları çalışanları olduğu iddia ediliyor. Bu iddianın da doğru olmadığını söylemek mümkün.

Vietnam’da yayın yapan Kenh14 isimli internet sitesi, konuyla ilgili haberinde Vietnam Havayolları’nın temsilcilerinin yaptığı kısa bir açıklamaya yer vermiş.

Açıklamada görüntüdeki kişilerin Vietnam Havalimanı Yer Hizmetleri Firması (VIAGS) çalışanları olduğu ifade ediliyor. VIAGS çalışanları fotoğrafın çekildiği sırada Japon Havayolları’nın bir uçuşu için kontuarda bulunuyorlar.

Bunun yanı sıra Vietnam Havayolları temsilcilerinin ifadelerinden anlaşıldığına göre özür dilenmesi gibi bir durum söz konusu değil. Görüntülerde VIAGS çalışanları kontuar açılmadan hemen önce yolcuları selamlıyor.

İnternette VIAGS çalışanlarını gösteren ve bu analize konu olan fotoğrafla birlikte değerlendirilebilecek başkagörüntülere ulaşmak da mümkün:

\"\"

\"\"

Bunlara ek olarak VIAGS’nin bu şekilde selamlaşmaya verdiği önemi anlatan bir Facebook gönderisine de rastlanabiliyor.

Öne eğilerek selamlama Vietnam kültürünün bir parçası

VIAGS çalışanlarının öne doğru eğilerek yolcuları selamlıyor olmasını sıradışı bir durum olarak görmek güç. Nitekim bu şekilde selamlaşma Vietnam’da toplumsal yaşamın bir parçası.

Vietnamca’da “merhaba” kelimesinin nasıl söylendiğinin ve toplum içerisinde selamlaşmanın nasıl olması gerektiğinin kısaca aktarıldığı şu videodan da öne eğilerek selamlamanın Vietnam’da aslında oldukça doğal bir durum olduğunu anlamak mümkün: