Fotoğrafın İzmir'de Yunan işgaline karşı ilk direnişi başlatan gazeteci Hasan Tahsin'i gösterdiği iddiası

Fotoğrafın İzmir'de Yunan işgaline karşı ilk direnişi başlatan gazeteci Hasan Tahsin'i gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Silahçı Hasan Tahsin Bey'i gösteriyor.

Osman Nevres, Hasan Tahsin kimliğini 1914 yılında Silahçı Tahsin Bey hayatını kaybettikten sonra kullanıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın İzmir’de Yunan işgaline karşı ilk direnişi başlatan yazar ve gazeteci Hasan Tahsin mahlaslı Osman Nevres’i gösterdiği iddia edildi.

fotografin hasan tahsin beyi gosterdigi iddiasi

Tersine aradığımızda bazı haber sitelerinde de bu fotoğrafın gazeteci Hasan Tahsin’in anlatıldığı içeriklerde kullanıldığı görülüyor. Arama motorlarına Hasan Tahsin yazdığımızda çıkan sonuçlardan biri de bu fotoğraf. 

Fotoğraftaki kişi Silahçı Hasan Tahsin Bey

Paylaşımlara yorum yapan bazı kullanıcılar fotoğraftaki kişinin gazeteci Hasan Tahsin olmadığını belirtmiş. Hasan Tahsin’in internette yer alan diğer fotoğraflarıyla karşılaştırıldığında da, fiziksel farklılıklar olduğu görülüyor.

hasan tahsin osman nevres

Hasan Tahsin adıyla bilinen Osman Nevres.

Nitekim arama sonuçlarında, tarihçi Ahmet Mehmetefendioğlu’nun Hasan Tahsin ile ilgili yazdığı yazıda fotoğraftaki kişinin Silahçı Hasan Tahsin Bey olduğu bilgisi verilmiş. Başka birçok yazıda da fotoğrafın Osman Nevres’in kimliğini aldığı Silahçı Hasan Tahsin’i gösterdiği belirtilmiş.

silahci hasan tahsin bey

Silahçı Hasan Tahsin Bey’in Silah gazetesinde yer alan fotoğrafı.

Osman Nevres, Hasan Tahsin kimliğini 1914 yılında Silahçı Tahsin Bey hayatını kaybettikten sonra kullanmaya başlamış. Atatürk Ansiklopedisi’nde Nevres’in yurtdışında tanınmamak için Hasan Tahsin adını kullanmaya başladığı belirtiliyor.

Hasan Tahsin’e “Silahçı” denmesinin nedeni ise Silah isimli bir gazete çıkarması.

Direnişin simgelerinden Hasan Tahsin, 15 Mayıs 1919 tarihinde Yunanlılara İzmir’de ilk kurşunu attıktan sonra hayatını kaybetmişti. 

İddiayı Malumatfuruş ve Dogrula.orgda inceledi.