Fotoğrafın İzmir depreminde ulaşılamayan Ahmet Demir’e ait olduğu iddiası

Fotoğrafın İzmir depreminde ulaşılamayan Ahmet Demir’e ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftaki kişi Ahmet Demir değil, İstanbul’da yaşan Alper Turgut isimli İTÜ öğrencisi.

Bölgeye en yakın Carrefour yetkilileri, yakınlarında enkaz bulunmadığını belirtti.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

30 Ekim İzmir depreminin ardından, sosyal medyada 9 Eylül Üniversitesi tıp öğrencisi Ahmet Demir isimli kişiye ait olduğu iddiasıyla paylaşılan bir fotoğraf hızla yayıldı.

ahmetdemir

Fotoğraftaki kişi kayıp değil ve İzmir’de yaşamıyor

Deprem sonrası yıkılan binalarda enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken sosyal medyada da bazı kullanıcıların kayıp olduğu ve o kişilere ulaşılmaya çalışıldığına ilişkin birçok paylaşım yapıldı.

Tıp öğrencisi Demir’le ilgili fotoğraflı paylaşımlardan birinin altındaysa AlperTrgt isimli kullanıcının mesajı yer aldı. Hesabın sahibi Alper Turgut, fotoğrafın kendine ait olduğunu ve İzmir’de yaşamadığını belirtti.

ahmetdemir

Teyit, fotoğrafın sahibi Alper Turgut’a ulaştı. Turgut deprem esnasında İzmir’de bulunmadığını doğruladı. Ayrıca Alper Turgut 9 Eylül Üniversitesi tıp öğrencisi değil; İstanbul’da yaşıyor ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okuyor.

İddialarda yer alan fotoğraf Alper Turgut’un sosyal medya hesaplarından alınmış. Turgut’un Instagram hesabı kapalı ancak, arkadaş olarak eklediğimizde fotoğrafının 23 Eylül 2017 tarihinde Instagram’a yüklendiğini doğrulayabiliyoruz.

alper turgut

alper turgut inst min

Kayıp olduğu iddiasıyla fotoğrafı yayılan Alper Turgut, iddianın nasıl yayıldığını ve fotoğrafını ilk olarak kimin kullandığını bilmediğini söyledi.

İddiada bahsi geçen kişinin Carrefour arkasında yıkılan binada yaşadığı belirtiliyor. Bayraklı’da yıkımın yaşandığı bölgeye en yakın Carrefour şubesi ise Osmangazi Mahallesi’nde yer alıyor. Şu ana kadar Osmangazi Mahallesi’nden bir enkaz haberi alınmadı. Teyit, Osmangazi Carrefour’a da ulaştı. Yetkililer civardaki binalarda kayıplı bir yıkım yaşanmadığını, en yakın enkazın kendilerine bir durak uzakta BİM’in olduğu binada olduğunu söylediler. Google Maps’te de bu mesafe 600 metre olarak görülüyor.

carrefour

Bayraklı’da yıkılan ve ağır hasar gören binalar Manavkuyu ve Mansuroğlu mahallelerinde yer alıyor. Teyit’in konum tespiti yaptığı hasarlı binaların ise hiçbiri “Carrefour’un arkası” diye tarif edilecek bir konumda değil.

carrefour harita izmir

Turkuaz noktalar hasar gören bina konumlarını gösteriyor

Ayrıca iddiadaki ismi arattığımızda ise 9 Eylül Üniversitesi tıp fakültesi öğrencisi bir Ahmet Demir’e Linkedin üzerinden ulaşılıyor. Teyit, kullanıcıdan henüz cevap alamadı ancak bu kişinin fotoğrafıyla herhangi bir kayıp ilanı bulunmuyor.