Fotoğrafın İtalyan Voleybolcu Paola Egonu’nun sıçrama anını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın İtalyan Voleybolcu Paola Egonu’nun sıçrama anını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İtalya ve Hollanda arasındaki 2019 tarihli maçta kaydedilen görsel montajlanmış.

Görselin orijinalinde Paola Egonun'un daha alçak bir noktaya sıçradığı görülüyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

23 Temmuz’da başlayan 2020 Tokyo Olimpiyatları devam ediyor. 27 Temmuz’da Türkiye, İtalya voleybol takımıyla karşı karşıya geldi. İtalya oyuncusu Paola Egonu’nun da etkili oyunuyla İtalya 3-1 galibiyetle maçtan ayrıldı. Egonu’nun performansının ardından, maçtaki bir sıçrama anını gösterdiği iddiasıyla bir görsel dolaşıma sokuldu. Fotoğrafta Egonu’nun yerden oldukça yüksekte olduğu görülüyor.

voleybolcupaolaegonunfotografiddia

2019 yılında kaydedilen fotoğraf montajlanmış

Öncelikle fotoğraf 2020 Tokyo olimpiyatlarından değil. Görsel incelendiğinde montaj olduğu da anlaşılıyor. Tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda fotoğrafın 2019 yılında İtalya’nın Hollanda ile karşılaşmasında kaydedildiği anlaşılıyor. Uluslararası Voleybol Federasyonu’nun YouTube kanalı Volleyball World’un 2019 tarihli videosunun ilk saniyelerinde maç anını görebiliyoruz. Dolayısıyla fotoğraf Egonu’nun bu maç sırasında yaptığı smacı gösteriyor.

Ulusal Voleybol Federasyonu’nun internet sitesinde de Hollanda ve İtalya arasındaki maça ait görsellere erişmek mümkün. Görselin orijinali ile karşılaştırdığımızda montaj olduğu daha net görünüyor. Orijinal fotoğrafta Egonu’nun sıçradığı yerin daha alçak olduğu seçiliyor.

paolaegonun2019yilindakifotografininorjinali

Orijinal fotoğraf.

montajligorselpaolaegonun

paolaegonundigermontajlifotograf

Montajlı fotoğraflar

Paolo’nun sıçrama anının kaydedildiği maçta İtalya, Hollanda’yı yenerek 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda oynamaya hak kazandı. 2020 Tokyo Olimpiyatları Covid-19 salgını nedeniyle 2021 yılına ertelendi.

Olimpiyatlar başlamadan önce de aynı montajlı görsel kullanılarak çok sayıda paylaşım yapılmış. Başarılı voleybolcu Paola Egonu 2016 Avrupa Olimpiyat Ele Turnuvası’nda “En iyi smaçör”, 2019 yılında “En değerli oyuncu” seçilmişti.