Fotoğrafın İtalya’daki Roma döneminden kalma havuzu gösterdiği iddiası

Fotoğrafın İtalya’daki Roma döneminden kalma havuzu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Roma döneminden kalma taş ocağını gösteriyor.

İtalya'nın Livorno kentinde bulunan Calafuria’da antik çağlarda çok sayıda kumtaşı ocağı açılmış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın İtalya’nın Livorno kentindeki Roma İmparatorluğu devrinden kalma yüzme havuzunu gösterdiği iddia edildi.

italyaromayuzmehavuzuiddiasi

Fotoğraf Roma’dan kalma taş ocağını gösteriyor

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda İtalya'nın Livorno kentinde bulunan Calafuria bölgesindeki Roma döneminden kalma taş ocağını gösterdiği anlaşılıyor. O bölgede taş ocaklarının yüzme havuzu görünümü kazanması, hem karakteristik şekilleri hem de denize yakın olmasından kaynaklanıyor.

italyaantikromatasocaklari

Antik dönemlerden beri tapınak, ev ve eşya yapımında kullanılan bir yapı malzemesi olan kumtaşı, kum tanelerinden oluşmuş tortul bir taş. Calafuria’da da antik çağlarda çok sayıda kumtaşı ocağı açılmış. Sahil boyunca çıkarılan malzeme de deniz yoluyla taşınıyormuş. Calafuria’daki Kumtaşı ocaklarının büyük çoğunluğunun açık alanlarda yer aldığı, fotoğrafta olduğu gibi amfitiyatro görünümlü basamaklı taş ocakları da olduğundan da söz edilmiş

Deniz seviyesindeki taş ocaklarının çoğunun sular altında kaldığı belirtiliyor. Bu ortalama deniz seviyesinin antik çağa kıyasla bir metreden biraz fazla artmış olmasına bağlanıyor

Taş ocaklarının bulunduğu bölgeyi Google Earth üzerinden de tespit etmek mümkün. Haritada Boccale Kalesi’nin yakınlarında olduğu görülüyor.

googleearthtasocagikonumu

Dünyanın birçok yerinde Roma döneminden kalma antik yüzme havuzları olduğu da biliniyor. Romalılar ilk yüzme havuzlarını banyolarından ayrı olarak, ilkokul çağındaki erkek çocuklarının eğitimi için inşa etmiş. Ancak bildiğimiz anlamda yüzme havuzları 19. yüzyılının ortalarından sonra popülerlik kazandı.