Fotoğrafın istifa eden Yunanistan Ulaştırma Bakanı'nı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın istifa eden Yunanistan Ulaştırma Bakanı'nı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftaki kişi istifa eden Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis değil, eski Başbakan Kostas Karamanlis.

Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis, eski Başbakan Kostas Karamanlis’in kuzeni.

Yunanistan’da başkent Atina’dan Selanik’e giden yolcu treni 1 Mart 2023 tarihinde Larisa kenti yakınlarında yük treni ile çarpıştı. 3 Mart itibariyle 57 kişinin hayatını kaybettiği kaza sonrası Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis istifa etti.

Karamanlis’in sorumluluk alarak istifa etmesi, Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra 50 bine yakın insanın hayatını kaybettiği Türkiye’de, herhangi bir yetkilinin istifa etmemesiyle karşılaştırıldı. Yine 8 Temmuz 2018’de 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu ve 22 Temmuz 2004’te 41 kişinin hayatını kaybettiği Pamukova tren kazalarını hatırlatan sosyal medya kullanıcıları, bu kazalar sonrası hiçbir yetkilinin sorumluluk almadığını dile getirdi

Ancak yapılan bazı paylaşımlara hatalı bir fotoğraf eşlik etti.

karamanlis iddia

İsim karışıklığı

Türkiye’deki haberlerde ve paylaşımlarda kullanılan fotoğraftaki kişi, istifa eden Ulaştırma Bakanı değil; eski Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis. Yani iki Kostas Karamanlis’in fotoğrafları karıştırılmış

Tersine görsel arama ile araştırdığımızda fotoğraftaki kişinin 2004 ila 2009 yıllarında başbakanlık görevinde bulunan ve aynı adı taşıyan Kostas Karamanlis olduğunu görüyoruz. 

karamanlis kolaj foto

Üstte istifa eden Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis, altta eski Başbakan Kostas Karamanlis.

Eski Başbakan Karamanlis’e ait görsel 2011 yılından beri Yunan medyasında sıklıkla kullanılan fotoğraflarından biri.

Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis’in kişisel internet sitesinde yer alan bilgilere göre eski bakan 1974 doğumlu. Karamanlis 2015 yılında Serez şehrinden milletvekili seçildi, 2019 yılındaysa Ulaştırma Bakanlığı görevine getirildi.

İstifa eden bakan Karamanlis’in yönetim kurulu üyesi olduğu “Konstantinos G. Karamanlis" vakfının yönetiminde 2004 ila 2009 yıllarında başbakanlık yapmış ve iddia fotoğrafta karıştırılan kuzeni Kostas Karamanlis de bulunuyor. 

Bakan Karamanlis’in fotoğraflarına hem Yunan medyasından hem de uluslararası basından ulaşabiliyor.

karamanlis medyadaki foto

Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis.

kostas karamanlis ap

Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis.

Kaza sonrası Twitter hesabından açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis, üç buçuk yıl önce Yunan demiryolunu 21. yüzyıla yakışmayan bir halde teslim aldığını ancak çabalarının böyle bir kazayı önlemeye yetmediğini iddia etti. 

Karamanlis, “Birkaç yıldır siyasetin içindeyim, ancak ülkemiz yurttaşlarının siyasi sisteme güvenmesini demokrasimizin gerekli bir unsuru olarak görüyorum. Buna siyasi sorumluluk denir. Bu nedenle Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı görevinden istifa ediyorum. Tüm kalbimle bir kez daha kurbanların ailelerine desteğimi ifade ediyorum” sözleriyle istifasını açıkladı. 

karamanlis kaza yeri

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ve Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis kaza yerinde.

1956 doğumlu eski Başbakan Kostas Karamanlis ise ilk kez 1989 yılında milletvekili seçilmişti. 1997 yılında sağ merkez parti Yeni Demokrasi’nin başına geçmiş ve 2004 ila 2009 yıllarında Yunanistan Başbakanı olarak görev yapmıştı. 

Eski Başbakan Kostas Karamanlis şubat ayında, 2023 parlamento seçimlerinde aday olmayacağını ve siyasi kariyerine devam etmeyeceğini açıklamıştı. Karamanlis’in bu kararı Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile görüştükten sonra aldığı biliniyor. 

micotakis karamanlis

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ve Eski Başbakan Kostas Karamanlis.  

Yunanistan siyasetinde Karamanlis ailesi

Yunanistan'da siyaset ve ekonomi, etkili birkaç aile etrafında şekilleniyor. Bu ailelerden biri de Karamanlis ailesi. Yunanistan’ın üçüncü cumhurbaşkanı Konstandinos Karamanlis, beş yıl boyunca başbakanlık yapan Kostas Karamanlis’in amcası

İstifa eden Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis, eski bakan Achilleas Karamanlis’in oğlu, eski başbakan Kostas Karamanlis’in kuzeni ve üçüncü Cumhurbaşkanı Konstandinos Karamanlis’in yeğeni.

Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis’in Instagram hesabında büyük kuzeni eski Başbakan Kostas Karamanlis ile fotoğrafı da bulunuyor. 

instagram karamanlis

İstifa eden Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis’in Instagram hesabından alınan fotoğraf.

İkilinin Konstantinos G. Karamanlis Vakfı etkinliğinde aynı karede fotoğrafı da yer alıyor. 

vakif karamanlis

Konstantinos G. Karamanlis Vakfı sitesinde yer alan fotoğraf. Solda eski Başbakan Kostas Karamanlis, sağda istifa eden Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis. 

İstifa eden Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis, Yunan medyasında Karamanlis III olarak anılıyor

uc kusak karamanlis

Soldan sağa Yunanistan 3. Cumhurbaşkanı Konstantinos Karamanlis, 2004 ila 2009 yıllarında Başbakanlık yapan Kostas Karamanlis, 2019-2023 yılları arasında Ulaştırma Bakanlığı yapan Kostas Karamanlis.

Eski Başbakan Kostas Karamanlis Türkiye kamuoyunun da yakından tanıdığı bir isim. Karamanlis görev yaptığı dönemde Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine verdiği destekle gündeme gelmişti. Karamanlis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Erdoğan ve eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 2004'teki nikahında şahitlik yapmıştı.