Fotoğrafın İstanbul seçimi için Bodrum çıkışında oluşan trafiği gösterdiği iddiası

Fotoğrafın İstanbul seçimi için Bodrum çıkışında oluşan trafiği gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf seçimlerde oy vermek için Bodrum'dan İstanbul'a dönen araçların oluşturduğu trafiği göstermiyor.

Fotoğraf önceki yıllarda da çeşitli internet sitelerinin farklı tarihli haberlerinde kullanılmış.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyadapaylaşılanbir görselin 23 Haziran 2019’da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yenileme Seçimi için Bodrum’dan oy vermek üzere yola çıkan araçları gösterdiği iddia edildi. ABC Gazetesi de haberle ilgili attığı tweette aynı görsele yer verdi. İddia bir Facebook sayfasında 13 bin kullanıcı tarafından beğenilirken yaklaşık 3 bin kez paylaşıldı.

bodrum trafik iddia gorseli

Ancak fotoğrafın seçimlerde oy vermek için Bodrum’dan İstanbul’a dönen araçların oluşturduğu trafiği gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf daha önce de birçok internet sitesinde kullanılmış.

Fotoğrafa 2012 yılından bir haberde erişilebiliyor

İlgili iddia görseline çeşitli internet sitelerinin farklı tarihli haberlerinde rastlamak mümkün. Teyit tarafından ulaşılabilen aynı görselin kullanıldığı en eski tarihli haber ise 18 Ağustos 2012 tarihinde Özgür Bolu isimli Bolu yerel haberlerini yapan bir internet sitesinden. TRT Haber’in 21 Ağustos 2012 tarihli bir haberinde de iddia görselle birebir aynı açıdan çekilmiş olan görüntü yer alıyor. Haberlerde, Ramazan Bayramı sebebiyle oluşan trafiğe dair bilgiler aktarıyor.

ozgur bolu trafik gorsel 2012

Aynı görsel daha sonra farklı tarihlerde de haber siteleri tarafından kullanılmış. Örneğin Yeni Harman isimli bir internet sitesinin 10 Temmuz 2016 tarihli bir haberinde bu görselle karşılaşmak mümkün.

yeni harman trafik fotograf 2016

Mynet’te paylaşılan 20 Aralık 2013 tarihli bir haberde de aynı trafiğin farklı bir açıdan çekilmiş fotoğrafı kullanılıyor. Fotoğrafın iddia görseli ile aynı trafiği gösteriyor olduğu iki sarı renkli kamyondan anlaşılabilir.

mynet haber karsilastirma gorseli

Sol: iddia görseli

Sağ: Mynet’in 2013 tarihli haberinde kullanılan fotoğraf

Fotoğraf TEM otoyolunda çekilmiş

İHA tarafından 17 Ağustos 2018 tarihinde yayınlanan ve Bolu’da çekildiği belirtilen bir videodaki reklam panosu ve elektrik direkleri, iddia görseli ile karşılaştırıldığında fotoğrafın çekildiği mevkiinin TEM otoyolu olduğu anlaşılabiliyor.


Sonuç olarak görseldeki trafik 23 Haziran 2019 tarihinde yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Yenileme Seçimi için Bodrum’dan İstanbul’a dönen araçların oluşturduğu trafiği göstermiyor. Teyit’in ulaştığı, aynı görselin kullanıldığı en eski tarihli haber 18 Ağustos 2012 tarihinde bir yerel haber sitesinde yayımlanmış. İddia, yanlış bilgi türleri içinden bağlamdan koparma olarak sınıflandırılabilir.