⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Fotoğrafın İsrail’i protesto ederken hayatını kaybeden Fadi Abu Salah’ı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın İsrail’i protesto ederken hayatını kaybeden Fadi Abu Salah’ı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftaki kişi Salah değil Saber al-Ashqar isminde başka bir Filistinli.

11 Mayıs 2018’de fotoğrafçı Muhammed Hams tarafından çekilen fotoğraflara bakıldığında tekerlekli sandalyedeki kişinin isminin Saber al-Ashqar olarak belirtildiği görülebiliyor.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Sabah, Yeni Şafak, Milat Gazetesi, Ensonhaber, Mynet, Star, Yeni Akit, Türkiye Gazetesi, Cumhuriyet, Posta, Oda Tv, Güneş, A Haber, Onedio, gibi internet siteleri tarafından kullanılan fotoğraftaki kişinin, Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasını protesto ederken hayatını kaybeden Fadi Abu Salah olduğu iddia edildi. Ayrıca haberlerde, eylemlere tekerlekli sandalyesiyle katılan 29 yaşındaki Fadi Abu Salah’ın 2014 yılında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında bacaklarını kaybettiği de ifade edildi.

Fadi Abu Salah olduğu iddiasıyla 14 Mayıs’ta Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 10 bin kullanıcı tarafından beğenildi.

fadi salah abu

Fotoğraftaki kişi Salah değil Saber al-Ashqar isminde başka bir Filistinli

Ancak fotoğrafın gösteriler sırasında hayatını kaybeden Fadi Abu Salah’ı gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraftaki kişi Saber al-Ashqar isminde protestolara katılan tekerlekli sandalye kullanan başka bir Filistinli.

11 Mayıs 2018’de fotoğrafçı Muhammed Hams tarafından çekilen fotoğraflara bakıldığında tekerlekli sandalyedeki kişinin isminin Saber al-Ashqar olarak belirtildiği görülebiliyor. Ayrıca 29 yaşında olan Ashqar’ın, ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasını protesto edenlerden biri olduğu ifade ediliyor.

al Ashqar 1024x593

Saber al Ashqar 1024x590

29 Aralık 2017’de video paylaşım sitesi YouTube’a yüklenen bir videoda da Ashqar’a rastlanabiliyor. Videoda Ashqar, tekerlekli sandalyesiyle görülüyor.

Fotoğrafın dünyada da gündem olması ve sandalyedeki kişinin Salah sanılmasının ardından Buzzfeed isimli siteye konuşan fotoğrafçı Mahmud Hams da tekerlekli sandalyedeki kişinin Salah değil Ashqar olduğunu belirtiyor. Ayrıca Hams, Ashqar’la gösterilerin gerçekleştiği Cuma günü karşılaştığını ve kendisini bir daha görmediğini de ifade ediyor.

Teyit'in ulaştığı Filistinli foto muhabiri Mahmud Hams, fotoğraftaki kişinin Fadi Abu Salah değil Saber al-Ashqar olduğunu belirtti.

Gösterilerde hayatını kaybeden Fadi Abu Salah da tekerlekli sandalye kullanıyor

Gösterilerde hayatını kaybeden ve Saber al-Ashqar ile karıştırılan Fadi Abu Salah ise 2008 yılında Gazze’ye yapılan bir saldırı sonucunda bacaklarını kaybetmiş. Anadolu Ajansı tarafından 2 Nisan 2018’de çekilen fotoğraflara bakıldığında fotoğraftaki kişinin Salah olmadığı anlaşılabiliyor.

Fadi Abu Salah  1024x577

Abu Salah  1024x578

14 Mayıs 2018’te yine Anadolu Ajansı tarafından çekilen fotoğraflarda Salah’ın cenaze töreni görülebiliyor.

\"\"

\"\"

Son olarak YouTube’a 14 Mayıs’ 2018’te yüklenen bir videoda da Salah’ın naaşı görülebiliyor.

Güncelleme: 17/05/2018

Foto muhabiri Mahmud Hams'ın yaptığı açıklama eklendi.