⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Fotoğrafın İsrail eski Başbakanı Ariel Şaron’un hayatını kaybettikten sonraki halini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın İsrail eski Başbakanı Ariel Şaron’un hayatını kaybettikten sonraki halini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir görselin sağ kısmındaki fotoğrafın İsrail eski başbakanı Ariel Şaron’un hayatını kaybettikten sonraki halini gösterdiği iddia edildi. 2014yılındanberidolaşımdaolan iddia, toplamda yaklaşık 55 bin paylaşım aldı ve son günlerde tekrar dolaşıma girdi.

saron paylasim

Ancak fotoğrafta sağdaki cesedin Ariel Şaron’un hayatını kaybettikten sonraki halini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraftaki, Mısır Kralı II. Ramses’in mumyası.

Fotoğraf, Firavun II. Ramses’in mumyasını gösteriyor

Paylaşımın sağ kısmındaki fotoğraf, Antik Mısır’da 19. Hanedanın 3. Firavunu olup M.Ö. 1279 - 1213 yılları arasında hüküm süren II. Ramses’in mumyasınıgösteriyor. Bugün halen Kahire Müzesi’nde sergilenmekte olan mumyanın gözüktüğü bir videoya buradan ulaşılabilir.

Yine YouTube üzerinden mumyanıngözüktüğübaşkavideolara da ulaşılabiliyor. Kahire Müzesi’ni ziyaret eden turistlerce kaydedilen son videonun YouTube’a yüklenme tarihi 2009. 2006 yılında bitkisel hayata girip 8 yıl komada kaldıktan sonra 2014 yılında hayatını kaybeden Ariel Şaron 2009 yılında hayattaydı ve Tel-Aviv’de, ölümüne kadar kalacağı Sheba Tıp Merkezi’nde bir yoğum bakım ünitesindeydi.

mumya3

mumya

mumya2

Mumyanın tedavisi için pasaport çıkartıldı

1976 yılında Ramses II’nin mumyasının bozulmaya başlaması üzerine mumya, otopsi yapılması amacıyla Kahire’den Paris’e götürüldü. Fakat bu işin için, mumyaya bir pasaport çıkartılması gerekiyordu zira Fransa’nın o dönemki kanunlarına göre, ölü veya diri herhangi birinin Fransa’ya girebilmesi için geçerli bir kimlik belgesine ihtiyacı vardı. Ramses II’nin mumyası için bir pasaport çıkartıldı ve pasaporta meslek kısmı “Kral (ölü)” olarak işlendi. Mumya, Fransa’da bir devlet başkanı gibiaskeri merasimlekarşılandı.