Fotoğrafın İran’da evlendirilen çocuk gelinleri gösterdiği iddiası

Fotoğrafın İran’da evlendirilen çocuk gelinleri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gelen bir fotoğrafın İran’daki çocuk gelinlerin düğün töreninden olduğu iddia edildi. Facebook’ta bir kullanıcı tarafından paylaşılan fotoğraf 5 bine yakın kullanıcı tarafından paylaşıldı.

filistin toplu dugun 1

Ancak, fotoğrafın İran’daki düğün töreninden olduğu ve çocuk gelinleri gösterdiği iddiası doğru değil.

Fotoğraftaki kız çocukları gelin değil

Bir Hamas yetkilisinin konu hakkında yaptığı açıklamada düğündeki en küçük gelinin 16, çoğu gelinin ise 18 yaşından büyük olduğunu belirttiği haber görülebiliyor. Hamas yetkilisinin WND’ye yaptığı açıklamada fotoğrafta görülen kız çocuklarının damat veya gelinlerin akrabaları olduğu ve düğünlerde kız çocuklarının gelinlik tarzı elbiseler giymesinin adet olduğunu söylediği görülüyor. Yani fotoğraftaki kız çocuklarının gelin olduğu iddiası da gerçeği yansıtmıyor.

2009 yılında Gazze’de Hamas’ın düzenlediği toplu düğün töreninin AFP tarafından haberleştirildiği de görülüyor.

Toplu düğünde çekilmiş diğer fotoğraflardan da kız çocuklarının ellerinde tutukları bayraklardan düğünün İran’da değil Filistin’de yapıldığı da anlaşılabiliyor.

mass muslim wedding 3

mass muslim wedding 2

Hoax Slayer, Snopes ve Mimikama gibi bazı doğrulama sitelerinin de iddiaları yalanladığı ve görüntülerin Filistin’de düzenlenen toplu düğün törenine ait olduğunu belirttiği analizlere ulaşılabiliyor.

YouTube’daki bir videoda da gerçek gelinler görülebiliyor. Filistin’de gelinler düğünlerde ön planda olmuyor. Düğünlerde genellikle düğünler damat daha görünür durumda. Bu yüzden fotoğraflarda gelinler çok fazla yer almıyor.

Sky News muhabiri Tim Marshall’ın konu hakkında yazdığı ve iddiaları “bilgisizce” ve “korkunç dedikodular” olarak tanımladığı blog yazısına da buradan ulaşmak mümkün. 

İran İnsan Hakları Merkezi'nin (Center for Human Rights in Iran) 2015 yılında açıkladığı verilere göre İran'da her yıl 40 binden fazla kız çocuğu 14 yaşının altında evlendiriliyor.