Fotoğrafın Irak'taki depremin ardından çekildiği iddiası

Fotoğrafın Irak'taki depremin ardından çekildiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, Irak’ta meydana gelen 7.3 şiddetindeki depremin ardından çekildiği iddiaedildi. Enkaz altında kalan bir çiftin birbirlerine sarılmış halde çekilmiş fotoğrafı Facebook’ta “Ahmed Arif” isimli sayfa tarafından paylaşıldı ve 4 bin beğeni aldı.

ırak deprem

Ancak, Irak’ta meydana gelen depremden olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf, 2013 yılında Bangladeş’te çöken bir binanın enkazı altında kalan kişilere ait.

Kadın fotoğrafçı ve aktivist Taslima Akhter’in çektiği fotoğrafın World Press fotoğraf yarışması haber kategorisinde üçüncülük ödülü aldığı da görülebiliyor. Fotoğrafın hikayesine ve fotoğraf bilgilerine bakıldığında karenin Bangladeş’te çekildiği net olarak fark edilebiliyor.

dakka banglades

Akhter bu fotoğrafıyla birçok uluslararası ödüle layık görülmüş ve Time dergisinin yılın fotoğrafları seçkisinde kendisine yer bulmuştu. Son olarak Akhter’in Time dergisine fotoğrafın öyküsünü anlattığı bir yazıya da ulaşmak mümkün.

banlades 1024x536

Bangladeş’in başkenti Dakka’da Rana Plaza isimli binanın çökmesi sonucunda 1135 kişi hayatını kaybetmişti.

Irak’ta deprem

12 Kasım’da meydana gelen ve merkez üssü Irak’ın Halepçe kenti olan 7.3 büyüklüğündeki deprem İran ve Türkiye gibi çevre ülkelerde de hissedildi. Depremde şimdiye kadar 530 insanın hayatını kaybettiği açıklanırken 8 binin üzerinde de yaralı olduğu belirtildi. Depremin etkilediği İran’ın Kermanşah şehrinde ise 3 gün yas ilan edildi.

iran deprem kirmensahATTA KENARE/AFP/Getty Images- Sarpol E Zahab