Fotoğrafın İmamoğlu'nun Erzurum mitinginden sonra kaydedildiği iddiası

Fotoğrafın İmamoğlu'nun Erzurum mitinginden sonra kaydedildiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İmamoğlu’nun serumlu fotoğrafı 2020’de koronavirüs tedavisi görürken kaydedilmiş.

Erzurum'daki olaylar sonrası Ekrem İmamoğlu’nun yayınladığı videoda beyaz bir gömlek giydiği ve elinde serum olmadığı görülüyor.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, fotoğrafın 7 Mayıs 2023’te Ekrem İmamoğlu'nun Erzurum mitingindeki olaylar sonrasında kaydedildiği öne sürüldü.

imamoglu serum iddiasi

İmamoğlu’nun serumlu fotoğrafı 2020’den

Fotoğrafın üst köşesinde yer alan “Ekim’de tam 19.23’te” yazısı, görselin güncel olmayabileceğini düşündürüyor. Nitekim fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda, eski tarihli olduğunu görüyoruz.

imamoglu hastane videosu

Paylaşılan fotoğraf, ​​Ekrem İmamoğlu’nun 2020’de hastane odasında çektiği ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladığı videodan alınmış. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, videoda 29 Ekim saat 19:23’te herkesi İstiklal Marşı okumaya çağırmıştı. Videodaki “Ekim’de tam 19.23’te” yazısı da bu çağrıya işaret ediyor.

İmamoğlu o tarihte hastanede Covid-19 tedavisi görüyordu. Serum takılma şekli o zaman da eleştirilmişti.

Olaylar sonrasında Ekrem İmamoğlu’nun yayınladığı videoda beyaz bir gömlek giydiği ve elinde serum olmadığı görülüyor. İmamoğlu, mitingi de aynı gömlek ve takım elbiseyle geçirmişti.

imamoglu saldiri sonrasi

Ne olmuştu?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 7 Mayıs 2023’te Erzurum’da yaptığı mitingde, otobüs üzerinde konuştuğu sırada bir grubun taşlı saldırısına uğradı. İmamoğlu yağan cisimler nedeniyle yanındakiler tarafından otobüsün içine alındı. Miting yarıda kesildi. Erzurum Valisi Okay Memiş, taşlı saldırıda yedi kişinin hafif yaralandığını açıkladı.