Fotoğrafın İBB’nin ayakta yolcu yasağıyla ilgili otobüse afiş astırdığını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın İBB’nin ayakta yolcu yasağıyla ilgili otobüse afiş astırdığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görsel birkaç yıldır haberlerde kullanılıyor ve orijinalinde afiş yok.

Görsel 2006 model M2350 kapı numaralı otobüse ait. Otobüsün eski kapı numarası olan 2006-450 orijinal görselde görülebiliyor.

İBB şu an bu kapı numarasıyla görev yapan bir araç bulunmadığını söyledi.

Görselde kimsede maske olmaması da fotoğrafın güncel olmadığının kanıtı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada İstanbul’da otobüslere “Cumhurbaşkanımız tarafından otobüslere ayakta yolcu almak yasaklanmıştır. Şoförle tartışmayınız” ifadelerinin yer aldığı bir afiş asıldığını iddia eden görseller paylaşıldı. Fotoğrafı paylaşanlar, İmamoğlu’nun yasağın sorumlusunun yerel yönetim değil merkezi idare olduğunu bu yolla vatandaşlara anlattığına işaret etmişlerdi. 

otobus iddia ayakta yolcu

Görsel eski tarihli 

Görselin kaynağına tersine görsel arama ile kolayca ulaşmak mümkün. Orijinal görsel, yıllardan beri çeşitli haberlerde kullanılmış. İlk kullanıldığı yerlerden biri 2014 tarihli bir HaberTürk haberi.

Görselin bu haberlerde kullanılan orijinalinde, ayakta yolcu yasağı ile ilgili bir afiş bulunmuyor. Görseli afişin montajlandığı haliyle Twitter’da ilk paylaşan kişi ise, gönderinin amacının belediyeye bir “öneride” bulunmak olduğunu söylemiş. Ancak görsel gerçek sanılarak hızla yayılmış.

otobus iddia ayakta yolcu orijinal

İddiada kırpılmış şekilde bulunan görselin orijinal boyutlarına da tersine görsel aramayla ulaşmak mümkün. Bu görselde otobüsün kapı numarasının 2006-450 olduğu görülebiliyor. Ancak bu, kapı numaralarının eski yazım şeklini gösteriyor. 34 TT 2551 plakasını arattığımızda 80T hattına ait bu otobüsün en güncel görselindeki kapı numarasının M2350 olduğu görülüyor

Teyit İBB ile iletişime geçtiğinde bu plaka ya da kapı numarasına sahip bir otobüsün şu anda kullanımda bulunmadığı bilgisine de ulaştı.

Görselin güncel olmadığının anlaşılmasını sağlayan başka bir ipucu ise fotoğrafta kimsenin maske kullanmaması. İstanbul’da toplu taşıma araçlarında maske kullanımı zorunluluğu Nisan ayından beri uygulanıyor. 9 Eylül tarihinde ise 81 ilde tüm alanlarda maske zorunluluğu getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 7 Eylül 2020 tarihinde yaptığı açıklamayla ülke genelinde toplu taşımada ayakta yolcu alımına müsaade edilmeyeceğini belirtmişti. İstanbul Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi de yaptığı toplantının ardından konuyla ilgili ilde uygulanacak kuralları açıklamıştı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da İstanbul'un çözümünün Ankara'dan gelmemesi gerektiğini, İstanbulluların bir araya gelerek çözüm üretmesi gerektiğini dile getirmişti.