Fotoğrafın I. Dünya Savaşı’nda Türk askerini taşıyan ambülans eşeği gösterdiği iddiası

Fotoğrafın I. Dünya Savaşı’nda Türk askerini taşıyan ambülans eşeği gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Britanya Emperyal Savaş Müzesi’nin koleksiyonunda yer alıyor. I. Dünya Savaşı’nda değil, II. Dünya Savaşı’nda çekilmiş.

Fotoğraftaki askerler Türk değil, Faslı.

Fotoğrafta yaralıları taşıyan hayvanlar eşek değil katır.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada bir kullanıcının paylaştığı siyah beyaz bir fotoğrafta görünenin, I. Dünya Savaşı sırasında yaralı Türk askerlerini taşıyan ambülans eşekler olduğu ileri sürüldü. 

faskatiriddia

Fotoğraf II. Dünya Savaşı’ndan

Tersine görsel arama yöntemi kullanıldığı zaman, fotoğrafın daha önceki tarihlerde de paylaşıldığı anlaşılıyor. Fakat fotoğraf iddia edildiği gibi I. Dünya Savaşı’nın devam ettiği 1914 ila 1918'de çekilmemiş. Britanya Emperyal Savaş Müzesi’nin çevrimiçi koleksiyonundan erişilebilen fotoğraf, II. Dünya Savaşı sırasında, 1944 yılında kaydedilmiş.

katir fotografin aciklamasi

İki numaralı foto film birimi tarafından çekilen “NA 13884” katalog numaralı fotoğrafın açıklamasında şu ifadeler yer alıyor: “Dönüş yolundaki katırlar yaralı askerleri taşıyor. Beşinci ordu cephesinin dağlık bölgelerinde katırlar tedarik malzemesi, cephane ve erzak taşırdı. Bazı zamanlarda da tıbbi malzeme ve yaralıları götürürlerdi. Fransız mıntıkasındaki Fas Tıp Taburu da değerli tıbbi ekipmanlarını katırlara emanet etmiş.”

Yani görsel 1944 yılına ait ve görünenler de eşek değil katır. 

muze alinti


Fotoğraftaki askerler Türk değil

Paylaşılan görseldeki askerlerin Türk askeri olması da mümkün görünmüyor. Yine aynı müzenin arşivinde bulunan benzer başka bir fotoğrafta da görülebileceği gibi askerler Faslı. 

katir ambulans fas farkli

Türkiye II. Dünya Savaşı’na katılmadı

II. Dünya Savaşı’nda katırlar, yük taşıma ve maliyet açısından avantajlı olduğu için tüm ülkeler tarafından kullanıldı. Katırların en büyük özelliği, atların ve eşeklerin giremediği engebeli arazilere girerek, yük taşıyabiliyor olmaları