Fotoğrafın Hz. Adem'in yeryüzünde inşa ettiği ilk camiden olduğu iddiası

Fotoğrafın Hz. Adem'in yeryüzünde inşa ettiği ilk camiden olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftaki Suudi Arabistan’ın Taif şehrindeki Alkou (Al-Qu’a) Camisi. Caminin Hz. Adem ile ilgisi yok.

Alkou Camisi’nin, Hz. Muhammed’in İslamiyete davet etmek için gittiği Taif şehrinden kovulduktan sonra dinlendiği ve üzüm yetiştiricisi Addas’ın ikram ettiği üzümleri yediği yer üzerine inşa edildiği rivayet ediliyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir mescit fotoğrafının Hazreti Adem’in dünyada inşa ettiği ilk camiyi gösterdiği iddia edildi.


ademin insa ettigi iddia edilen cami

Fotoğraf Suudi Arabistan’daki Alkou Camisi’nden 

Tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda, fotoğrafın Suudi Arabistan’ın Taif şehrindeki Alkou (Al-Qu’a) Camisini gösterdiği anlaşılıyor. Caminin hem içi, hem de dışından çok sayıda fotoğraf internet sitelerinde yer alıyor. 

suudiarabistanalkoucamifoto

Alkou Camisi’nin, Hz. Muhammed’in İslamiyete davet etmek için gittiği Taif şehrinden kovulduktan sonra dinlendiği ve üzüm yetiştiricisi Addas’ın ikram ettiği üzümleri yediği yer üzerine inşa edildiği rivayet ediliyor. Ancak cami, İslam peygamberinin vefatından 800 yıl sonra inşa edilmiş. 

Caminin konumunu Google Haritalar üzerinden de doğrulamak mümkün.

googleharitalaralkoucami

alkoucamigoogleharitalariceridengorunum

Taif’i ziyaret eden Müslüman hacılar için büyük önemi olan caminin Abbasi dönemi mimarisini yansıttığı söyleniyor. Sekiz metre uzunluğunda, yedi metre genişliğindeki kare yapı, epey küçük bir alana inşa edilmiş.

Alkou Camisi, İslamiyetin doğuşundan epey sonra inşa edildiğini şöyle de söylemek mümkün: İlk Müslümanların çoğunlukla evlerde ve vadilerde ibadet ettikleri biliniyor. İslamiyetten önce Müslümanlar tarafından Hz. Adem’in yeryüzüne ayak bastığı ilk yer kabul edilen Sri Lanka’da bulunan Serendib, diğer adıyla Adem tepesinde, Adem’e ait bir mabet olduğundan söz ediliyor. Ancak bu da bir rivayet. Müslümanların kutsal kitabı Kur’an’ı Kerim’e göre, insanlar için inşa edilen ilk mabet Kâbe. Onu da inşa edenin Adem olduğu rivayet ediliyor.