Fotoğrafın Hulusi Kentmen’i çekim sonrası otobüs beklerken gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Hulusi Kentmen’i çekim sonrası otobüs beklerken gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Kentmen’i durakta gösteren fotoğraf 1970 tarihli Güzel Şoför isimli filmden.

Görüntünün devamında Kentmen Filiz Akın’ın kullandığı dolmuşa biniyor.

Filmin afişinde Kentmen’in ismi yer alıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya platformları ve bazı haber sitelerinde viral hale gelen fotoğrafın Yeşilçam oyuncusu Hulusi Kentmen’i gündelik hayatta otobüs durağında beklerken gösterdiği iddia edildi. 

hulusi kentmen

Fotoğraf Güzel Şoför isimli filmden

Fotoğrafı tersine görsel arama ile aradığımızda, karşımıza çıkan bir tweet bağlam hakkında ipucu veriyor. Burada fotoğrafın Kentmen’in kadrosunda yer aldığı “Güzel Şoför” isimli 1970 tarihli filmden olduğu belirtilmiş. Fotoğrafta da durak isminin “R. Hisarı” yani “Rumeli Hisarı” olduğu görülüyor. 

YouTube üzerinden arama yaptığımızda “Güzel Şoför, 1970, Dolmuş Ücreti” isimli video ile fotoğraf karesinin devamına ulaşabiliyoruz. Sonraki sahnede Kentmen bu duraktan dolmuşa biniyor. 

Kentmen filmin oyuncu kadrosunda 

Telif hakları Erler Film’e ait olan filmin afişinde de Hulusi Kentmen’in ismi yer alıyor. 

hulusi kentmen 1

Filmin tamamına ulaşılamasa da, insanların fotoğrafın çekildiği yere gidip Kentmen’in beklediği köşede poz verdiği fotoğraflar da var. 

Fotoğraftaki Ali Pertek Camisi’nin karşısında bugün de bir otobüs durağı yer alıyor. 

hulusi kentmen 2

Güzel Şoför 1970 tarihli ve Türkiye İran ortak yapımı bir dram & komedi filmi. Ailesini trafik kazasında kaybeden Fatma’nın İstanbul’a taşınmasıyla hayatının değişmesini konu alan filmde, Fatma doğumdan sonra dolmuş şoförlüğü yapıyor. 

Yeşilçam efsanesi: Fabrikatörlükten dolmuş beklemeye 

Kentmen’in bu fotoğrafı üzerinden bir şehir efsanesi de dolaşıma girmiş. Buna göre Kentmen, “Yıllarca zengin rollerini oynadıktan sonra en acıklısı set bitiminde soğukta dolmuş beklemekti” demiş. 

Ancak bu bilgi şüpheli. Torunu Melek Kentmen bir söyleşisinde Kentmen’in bir dönem arabası olduğunu söylemiş. Sunay Akın ise “Önce Kadınlar ve Çocuklar” isimli kitabında sanatçıyla Kadıköy otobüsünde karşılaştığını yazmış. Yani Kentmen’in arabası olduğunu ve arada otobüs de kullandığını biliyoruz. Ancak bu cümleyi sarf etmiş olduğunu gösteren hiçbir tarihi kayıt yok.   

Hulusi Kentmen askeriye kökenli oyunculardan. Yapımcı ve yönetmen Ülkü Erakalın’a verdiği bir röportajında çocukluğunda babasının sandalı ile İzmit’te denize çıkmaları ile deniz tutkusunun başladığını ve böylece bahriyeli olma kararını verdiğini anlatıyor. 

1912 Ocak ayında doğan oyuncu, 1993 Aralık’ta hayatını kaybetti. 1940’lardan, 1980’in sonlarına kadar pek çok sinema filmi ve dizi gibi yapımda rol aldı. Türkiye’de en çok zengin ve babacan fabrikatör rolüyle tanınıyordu. 

Malumatfuruş da Kentmen’in durakta beklediği ve otobüsle ilgili sözleri hakkında bir Tweet serisi ve analiz yayınladı.