Fotoğrafın Hatay’da “devlet yok, açlıktan ölüyoruz” diyen kişiyi gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Hatay’da “devlet yok, açlıktan ölüyoruz” diyen kişiyi gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 30 Ocak 2023’ten.

Gözaltına alınan kişi, Amasya merkezli üç ilde sahte ÖTV muafiyetli araç satış sözleşmesi düzenleyen şüphelilerden birini gösteriyor.

Tekirdağ'dan Hatay'a gidip "açlıktan ölüyoruz" diyen birinin tutuklandığına dair herhangi bir bulguya rastlanmıyor.

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeye sevk edilen yardımlar devam ediyor. Ancak bu yardımların dağıtımında bölgedeki organizasyon eksikliği nedeniyle aksaklıklar yaşanabiliyor. 

Sosyal medyada da fotoğraftaki kişinin deprem bölgesi Hatay’a Tekirdağ’dan geldiği, “açım, kimse yemek vermiyor, devlet yok, açlıktan ölüyoruz” dediği ve Tekirdağ’da gözaltına alındığı iddia edildi.

erem senturk iddia

Tersine görsel arama sonuçlarına göre, fotoğraf 30 Ocak 2023’ten. Amasya merkezli üç ilde sahte ÖTV muafiyetli araç satış sözleşmesi düzenlenerek 1 milyon 585 bin liralık vurgun yaptığı belirlenen beş şüpheli yakalanmış. Görüntüdeki kişi de yakalananlardan biri. 

Demirören Haber Ajansı (DHA) kaynaklı habere birçok haber sitesinde de rastlanıyor. Konunun Hatay’la ve 6 Şubat 2023’te yaşanan depremle bir ilgisi bulunmuyor. 

otv arac vurgunu gorseli

DHA kaynaklı görüntüler haber sitelerinde de yer aldı.

Tekirdağ'da ya da Hatay'da "açlıktan ölüyoruz" diyen birinin tutuklandığı ya da gözaltına alındığına dair herhangi bir bulguya rastlanmıyor.