Fotoğrafın güncel bir emeklilik kutlamasını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın güncel bir emeklilik kutlamasını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görseldeki maskeler sonradan eklenerek güncelmiş etkisi yaratılmış.

Hikmet Yılmaz’ın son seferinde otobüsün süslendiği ve yolculara tatlı ikram edildiği doğru ancak olay 2017 yılından.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir görselin, şoförü henüz emekli olduğu için otobüsünün süslendiğini ve yolculara tatlı ikram edildiğini gösterdiği iddia edildi. 

sofor emekli iddia kaynakjpg

Görsele baktığımızda şüpheyle yaklaşmamıza sebep olabilecek ilk şey, maskeler. Paylaşımın yapıldığı 13 Ekim 2021 itibariyle Covid-19 pandemisi sebebiyle toplu taşımada maske takmak zorunlu. Görselde bazı kişilerde maske bulunmuyor, maske takanlar ise tuhaf duruyor.

Yakınlaştırdığımız zaman maskelerin görsel düzenleme programı aracılığıyla sonradan eklendiğini anlamak mümkün.

sofor emekli iddia maskelerjpg

Maskeler sonradan eklendiğinden, görselin eski tarihli, en azından pandemiden önce olduğunu düşünebiliriz. Bu sebeple, görselin daha önce nerede paylaşıldığını görebilmek için faydalanabileceğimiz yöntem, tersine görsel arama. Birçok tarayıcıda tersine görsel arama, herhangi bir görsele sağ tıklayıp “Bu görseli Google’da ara” seçeneğiyle ulaşabileceğiniz kadar kolay, yerleşik ve hızlı bir araç.

Bu yöntemle arama yaptığımızda karşımıza çıkan çeşitli sonuçlardan, tanınan bir İETT şoförünün emekliliğini gösterdiğini anlayabiliyoruz. Ancak çeşitli haber sitelerindeki yazılar, görselin 2017 yılından olduğunu ortaya koyuyor. Görselin asıl haline de yine bu sitelerden erişebiliyoruz.

sofor emekli iddia orijinaljpg

Bahsi geçen şoför, İETT’nin 256 numaralı hattının şoförü Hikmet Yılmaz. Yılmaz, 2016 yılında, yolcularını soğukta bekletmemek için WhatsApp grubu kurması ve oradan iletişim kurmasıyla gündeme gelmişti. Yılmaz, son seferinde yolcuları için otobüsü süslemiş ve tatlı ikram etmiş.

sofor emekli pankart tatlijpg

İddia paylaşımı yapan Twitter kullanıcısı, sonrasında paylaşımın “sarkazm amacıyla” yapıldığını belirtmiş

sofor emekli raskolnikov sarkazmjpg