Fotoğrafın, Gülen ve Kılıçdaroğlu'nun 1994'te bir araya geldiğini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın, Gülen ve Kılıçdaroğlu'nun 1994'te bir araya geldiğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta Kemal Kılıçdaroğlu ve Fethullah Gülen’in 1994 yılında Atatürkçü Düşünce Derneği’nin konferansında bir araya geldiği iddia edildi. Fotoğraf, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında yoğun paylaşım aldı.

feto kılıcdaroglı 1994

Ancak Kemal Kılıçdaroğlu ve Fethullah Gülen’in 1994 yılında Atatürkçü Düşünce Derneği’nin bir konferansında bir araya geldiğini gösterdiği iddia edilen fotoğraf gerçek değil. Fotoğraf montajlanmış. Kılıçdaroğlu’na ait fotoğrafın gerçeğine ise CHP’nin resmi sitesinden ulaşmak mümkün.

kılıcdaroglu

Fotoğrafın aslına bakıldığında Kılıçdaroğlu’nun montajlandığı yerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğu fark ediliyor. Al Jazeera Türk’ün yaptığı bir haberde söz konusu fotoğrafın kullanıldığı görülebiliyor. Fotoğraf altı yazısında ise fotoğrafın 1990’lı yıllara ait olduğu belirtilmiş. Ayrıca Amerika’nın Sesi’nde yer alan “Hükümetle Gülen arasındaki ipler koptu mu?” başlıklı haberde de söz konusu fotoğrafa ulaşılabiliyor. Amerika’nın Sesi ise fotoğraf altı yazısında görselin 1998 yılında Kültürlerarası Diyalog Platformu toplantısında çekildiğini eklemiş.

erdogan gulen

Fethullah Gülen’in resmi websitesinde bulunan Galeri bölümünde Gülen’in geçmişte bir araya geldiği siyasetçilerle çekildiği fotoğrafları görmek mümkün. Bu fotoğraflar arasında Gülen’in Erdoğan ile birlikte çekildiği fotoğraf da yer alıyor. Fotoğrafın 1998 yılına ait olduğuna dair bilgiyi bu sayfada da görmek mümkün.