Fotoğrafın Gaziantep’te yağma yaparken dövülen Suriyeliyi gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Gaziantep’te yağma yaparken dövülen Suriyeliyi gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görsel 2022 yılında Sakarya’dan bir olaya ait.

Tersine yapılan görsel arama sonucunda haber kaynaklarına ve şiddet videosuna ulaşılabiliyor.

Sosyal medyada paylaşılan görüntünün, Gaziantep’te yağma olayına karıştığı için şiddet gören bir Suriyeliye ait olduğu iddia edildi. Videoda kişilerin yüzleri seçilmiyor. 

yagma suriyeli

Tersine yapılan görsel arama sonucunda, görüntülerdeki olayın 2022 yılında Sakarya’da yaşandığı anlaşılıyor. Olay anı ise başka biri tarafından kayda alınmış. Karşımıza çıkan haberleri incelediğimizde, görüntülere ulaşabiliyoruz.  

Konuya ilişkin İHA’da yer alan haberde de kişinin intikam almak için şiddet uyguladığı açıklanmış. Ayrıca, olaya ilişkin herhangi bir şikayetin olmaması gerekçe gösterilerek, şiddet uygulayan kişinin ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmış. 

sakarya kavga

O dönem çıkan haberlerde de herhangi bir Suriyeli ifadesinden bahsedilmiyor.

Yani paylaşılan görüntünün, Gaziantep’te Suriyeli bir yağmacıya uygulanan şiddetle ilişkisinin olmadığı anlaşılıyor. 

6 Şubat tarihinde gerçekleşen deprem felaketinin ardından birçok ilde yağma yapıldığı iddiaları nedeniyle çok fazla şiddet ve linç görüntüsü, sosyal medyada hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. 

Teyit daha önce Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ tarafından ortaya atılan “Fuat Oktay'ın konuşması sırasında Suriyeli birinin cep telefonu çaldığı iddiasını" incelemişti