Fotoğrafın Galatasaray Lisesi'nde Fransız bayrağı asılı olduğunu gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Galatasaray Lisesi'nde Fransız bayrağı asılı olduğunu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraf 1992 yılında dönemin Fransız Cumhurbaşkanı liseyi ziyaret ettiği sırada düzenlenen resmi törenden.

Üst düzey törenlerde yabancı ülkelerin bayrakları belli kurallar çerçevesinde çekilebiliyor.

Galatasaray Lisesi'nde diğer tüm okullarda olduğu gibi sadece Türk bayrağı yer alıyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve kapalı platformlarda uzun yıllardır paylaşılan, Teyit’e de defalarca bildirilen bir fotoğrafın, Galatasaray Lisesi’nin bahçesinde bir Fransız bayrağı yer aldığını gösterdiği öne sürülüyordu.

galatasaray lisesi fransiz bayragi iddia

Fotoğraf genelde bazı rakip futbol takımı taraftar grupları tarafından, Galatasaray’ın “milli bir kurum olmadığı”nı ispat eden bir kanıt gibi sunulmuş; bayrağın sabit olarak bahçede durduğu iması ile paylaşılmış. 

Fotoğraf resmi bir ziyaretten 

Fotoğrafı tersine görsel arama ile aradığımızda, ilkin benzer paylaşımlara rastlıyoruz. Aramayı biraz daha detaylandırmak için yüksek çözünürlüklü seçeneklere gittiğimizde ise, Galatasaray Lisesi’nin resmi internet sitesine gidiyoruz

Fotoğraf burada dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın Galatasaray Eğitim ve Öğretim Kurumu'nun kuruluşuyla ilgili uluslararası anlaşmayı imzalamak üzere Galatasaray Lisesi'ni ziyaret ettiği günün fotoğrafları arasında yer alıyor.

galatasaray lisesi fransiz bayragi orijinal

galatasaray lisesi fransiz bayragi orijinal 2

Sayfada yazdığına göre, tören için direklere Türk ve Fransız bayrakları çekilmiş. Okulu daha önce ziyaret eden diğer liderler ise, Mustafa Kemal Atatürk, Charles De Gaulle, Kenan Evren, Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer olarak sıralanmış. Haberlerden okulu eski cumhurbaşkanı

Mitterrand’ın ziyareti ile ilgili arşiv fotoğraflarına ve haberlere de ulaşabiliyoruz.

ozal mitterrand gorusmesi

İki günlüğüne Türkiye’ye gelen Mitterrand, dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile Galatasaray Üniversitesi’nin kurulmasını mümkün kılan protokolü de imzalamış

Lise Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 

Peki Galatasaray Lisesi’nin gönderlerinde bugün bir Fransız bayrağı dalgalanıyor mu? Galatasaray Lisesi yasal olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir devlet okulu ve okullarda başka bir bayrak dalgalanması olası değil. Özel bir lise olan Fransız Saint Benoit Lisesi’nde dahi Fransız bayrağı değil Türk bayrağı yer alıyor. 

Bayrak mevzuatına göre, yabancı temsilcilikler hariç hiçbir kurumda başka devletlerin bayrakları asılmıyor. Ancak bazı üst düzey resmi törenlerde yabancı devletlerin bayrakları belli esaslara bağlı kalmak şartıyla çekilebiliyor. Asıl mesele, yabancı devletin bayrağının Türk bayrağından daha büyük ya da daha yukarıda durmaması. Ki ilgili fotoğraftan da bu ilkelerin ihlal edilmediği anlaşılıyor. 

Teyit’in ulaştığı Galatasaray Lisesi’nden tarih öğretmeni Bülent Bilge de, Fransızca eğitim veren diğer liselerden farklı olarak, okulun bir devlet okulu olduğuna işaret etti; 1992’de yapılan törenin protoloke bağlı resmi bir devlet töreni olduğunu söyledi. Bilge, bir devlet başkanı ya da cumhurbaşkanı geldiğinde o ülkenin bayrağının çekilmesinin bir gereklilik olduğunu söyleyerek, Galatasaray Lisesi’ni de geçmişte Fransız cumhurbaşkanlarının ziyaret ettiğini, bu sıradaki karşılama töreni sırasında da her iki ülkenin bayraklarının çekildiğini, okulda bunun dışında hiçbir yerde Fransız bayrağı asılı olmadığını vurguladı. 

Galatasaray Lisesi’nin güncel fotoğraflarından da okulun bahçesinde bir Türk ve bir Galatasaray bayrağı olduğu, binanın tepesinde de ayrıca bir Türk bayrağı daha yer aldığını görüyoruz. 

galatasaray lisesi bahce

Kaynak: Galatasaray Lisesi